Chcesz spojrzeć szerzej na sytuację gospodarczą? Sprawdź najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne! Dzięki nim dowiesz się, co wpływa na sytuację rynkową i w jakim kierunku mogą zmieniać się trendy. Przedstawiamy najważniejsze wskaźniki i podpowiadamy, dlaczego makroekonomia jest tak ważna dla inwestorów!
1. Wskaźnik PKB
PKB, czyli produkt krajowy brutto, to jeden z ważniejszych wskaźników, który pokazuje sytuację gospodarki danego kraju. Jego zadaniem jest odzwierciedlenie wartości produkcji dóbr i usług w danym czasie. Jeżeli PKB jest w fazie zwyżkowej, można zakładać, że pojawia się wzrost gospodarczy i czeka nas coraz lepsza koniunktura na giełdzie. Warto wiedzieć, że PKB najlepiej jest rozpatrywać w szerszym kontekście. Sam wskaźnik może bowiem być mylący, ponieważ nie obejmuje np. inflacji.
2. Stopy procentowe
Kolejnym ciekawym wskaźnikiem makroekonomicznym jest wysokość stóp procentowych. Parametr pokazuje, jaki procent pobierają banki od swoich klientów kredytowych. Stopy procentowe są określane i ściśle kontrolowane przez banki centralne. Zmiany w zakresie stóp procentowych wpływają realnie na giełdę. Ich wzrost zapowiada tendencje zniżkowe na rynku. Spadek stóp to natomiast zapowiedź odbicia na giełdzie. Wynika to m.in. z pojawiających się inwestycji, większego optymizmu i większej chęci do kredytowania.
3. Stopa bezrobocia
Bezrobocie to wskaźnik, który obliczany jest zazwyczaj na podstawie tego, jaki jest procentowy udział bezrobotnych w ogólnej liczbie osób aktywnych zawodowo. Niższy wskaźnik bezrobocia wpływa na stabilny i przyspieszony rozwój gospodarczy, a także m.in. wzrost obrotów spółek giełdowych. Przy wysokim bezrobociu mamy do czynienia z wyższą inflacją, spowolnionym wzrostem gospodarczym czy w skrajnych przypadkach nawet recesją.
4. Produkcja przemysłowa
Również dane płynące z przemysłu mogą stać się ważnym wskaźnikiem makroekonomicznym. Indeks produkcji przemysłowej zbiera dane dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, wykonawstwa robót i usług w cenach ich realizacji (bez podatku VAT i pomniejszone o akcyzę). Indeks dotyczy kluczowych sektorów: energetyki, górnictwa, przemysłu. Dzięki niemu można prognozować szybkość rozwoju gospodarki.
5. Indeks CPI
Consumer Price Index to wskaźnik cen towarów i usług, który również doskonale obrazuje, gdzie znajduje się rynek i jak wygląda sytuacja gospodarcza. CPI to dobry prognostyk inflacji i deflacji. Na jego kanwie oblicza się także najważniejsze świadczenia jak emerytury, renty czy wynagrodzenia. Łącząc CPI i dane o inflacji bazowej, można analizować trendy w zmianach cen.
Powyższe przykłady wskaźników makroekonomicznych doskonale obrazują, jak może rozwijać się sytuacja na rynku. Chcesz otrzymywać więcej informacji dotyczących giełdy i inwestowania? Sprawdź ofertę Ava Trade. Broker zapewnia pełne bezpieczeństwo transakcyjne, oferuje nowoczesne narzędzia wspomagające inwestowanie i udostępnia darmową porcję wiedzy odnośnie tradingu!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.