Prognoza wzrostu PKB na poziomie 3,1 proc. r/r w 2024 r. jest bezpieczna, ocenił minister finansów Andrzej Domański.
– Po publikacji szczegółów PKB za I kw. 2024 (PKB wzrósł 2 proc., mamy widoczne ożywienie konsumpcji) jestem przekonany, że prognoza [Ministerstwa Finansów] wzrostu PKB w całym 2024 na poziomie 3,1 proc. jest bezpieczna. Wyraźne przyspieszenie inwestycji nastąpi w 2025, gdy mocno ruszy odblokowany KPO – napisał Domański na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter) w komentarzu do danych GUS.
Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 2 proc. r/r w I kw. 2024 r. wobec 0,4 proc. spadku r/r w analogicznym kwartale 2023 r. Wpłynęło na to dodatnie saldo obrotów handlu zagranicznego oraz zwiększenie popytu krajowego o 1,7 proc. Złożył się na to spadek akumulacji brutto o 19,8 proc. oraz wzrost spożycia ogółem o 5,9 proc. (wobec wzrostu w IV kw. 2023 r. o 2 proc.). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się o 4,6 proc. Nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się o 1,8 proc.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie maja), wzrost PKB w tym ujęciu w I kw. wyniósł 1,9 proc.
Przyjęty w końcu kwietnia przez Radę Ministrów „Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027” (WPFP) przewiduje m.in. wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,1 proc. (wobec 3 proc. prognozowanych w tegorocznej ustawie budżetowej). Według WPFP wzrost przyspieszy do 3,7 proc. w 2025 r., a następnie spowolni do 3,4 proc. w 2026 r. i do 3 proc. w 2027 r.
Polecamy także:
- Jaki jest stan polskiej gospodarki? Znamy nowe dane o wzroście PKB
- Polska w G-20? Te dane sugerują, że należy nam się miejsce w tym gronie
- Polski sektor przemysłowy kurczy się. Pogarszają się warunki prowadzenia działalności
- Polacy nadal jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Są nowe dane
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS, NBP]