Według danych UNCTAD aż 10,4 mld dolarów amerykańskich wyniosła łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2023 roku. W stosunku do poprzedniego roku jest to wzrost o 64 proc., natomiast w porównaniu do 2021 roku to skok aż o 228 proc.
Inwestycje polskich firm typu greenfield, czyli robione „od zera”, wyniosły 2,36 mld dolarów amerykańskich. W sektorze OZE inwestycje typu greenfield to niemal połowa wszystkich projektów (42 proc.).
Tym samym jest to drugi polski rekord, kiedy polskie firmy przekroczyły próg 10 mld dolarów amerykańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pierwszy nastąpił w 2016 roku.
Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego względnie stałe wartości napływów BIZ (bezpośrednich inwestycji zagranicznych) do Polski przez ostatnie 3 lata może oznaczać większy udział polskiego sektora w globalnej gospodarce. Krajowe firmy zainwestowały już łącznie za granicą kapitał wysokości ponad 38 mld dolarów amerykańskich.
Struktura inwestycji zagranicznych
Z danych bilansu płatniczego NBP wynika, że w 2023 roku, w przeważającej części firmy korzystały z instrumentów dłużnych. Jeszcze w 2022 roku transakcji dokonywano za pomocą reinwestycji już wypracowanych za granicą. Stanowiły one wtedy 89 proc. wartości netto, w 2023 roku.
Jeśli chodzi o dane z 2023 roku, to z kwoty 10,4 mld dolarów amerykańskich, tylko 202 mln były aktywami nabytymi za pomocą fuzji. Inwestycje typu greenfield wyniosły natomiast 2,36 mld dolarów amerykańskich. To niewielki wzrost względem 2022 roku (o 2,6 proc.), ale o zdecydowanie niższy niż w 2021 roku (o 27 proc.).
Rośnie zainteresowanie OZE
W 2023 roku w inwestycjach typu greenfield głównie poza UE, wzięły udział 63 polskie firmy, podają analitycy PIE. Najwięcej polskiego kapitału zostało zainwestowanego w USA (594 mln dolarów amerykańskich), następnie w Czarnogórze (468 mln dolarów amerykańskich) oraz w Jordanii (414 mln dolarów amerykańskich). Natomiast do Rumunii trafiło 216 mln dolarów amerykańskich polskich środków, a do Kazachstanu 100 mln dolarów amerykańskich.
Jeśli uwzględnimy inwestycje rodzimego kapitału za granicą według sektorów, to dominującym obszarem jest branża OZE. Dwie polskie spółki wysuwają się szczególnie w tej kategorii: Respect Energy oraz Hynfra.
Pierwsza z nich ulokowała 499 mln dolarów amerykańskich na ten cel za granicą. Między innymi lokując kapitał w Czarnogórze w produkcję amoniaku oraz wodoru, w elektrownię wiatrową, solarną oraz magazynowanie energii. Z kolei resztę przeznaczyła na rozwój morskiej farmy wiatrowej w Estonii. Druga spółka wydała 414 mln dolarów amerykańskich w fabrykę zielonego amoniaku w Jordanii.
Łącznie 35 proc. podanych inwestycji dot. sektora przemysłowego, a 20 proc. energii elektrycznej.
Polecamy:
- Co z zagranicznym inwestorem dla CPK? Pełnomocnik: W tej sprawie wypowie się Prokuratoria Generalna
- Brak zamówień z zagranicy dołuje polski przemysł. To może być zła wiadomość dla całej gospodarki
- Polska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w Europie