Decydującym kryterium wyboru pracodawcy jest wysokość pensji – tak wskazało ok. 61 proc. Polaków w badaniu SD Worx „Payroll Navigator 2024”.
Z przeprowadzonego przez SD Worx w 18 krajach badania Payroll Navigator 2024 wynika, że nie tylko nad Wisłą to właśnie pieniądze liczą się najbardziej.
Takie wskazanie dało 60,4 proc. ogółu europejskich pracowników. Pierwsze miejsce na podium zajmuje Chorwacja, gdzie 73,1 proc. respondentów uzależnia podjęcie pracy wyłącznie od wysokości wynagrodzenia. Tuż za nią plasują się Serbia (69,1 proc. takich wskazań), Finlandia (67,5 proc.), Hiszpania (65,1 proc. ) oraz Włochy (63,1 proc.). Najmniejszą wagę do wysokości uposażenia przywiązują talenty z Danii, gdzie tylko 47,4 proc. badanych wskazało, że to wysokość pensji jest czynnikiem decydującym w procesie wyboru pracodawcy. Z kolei Polacy z wynikiem 60,7 proc. uplasowali się na 9. miejscu tego zestawienia – podaje spółka.
Zobacz też: Praca dla cudzoziemców? Tak, ale poniżej kwalifikacji. Polski rynek nie jest wyjątkiem
Na drugim miejscu wśród najważniejszych dla polskich pracowników spraw jest atmosfera pracy i relacje, jakie panują w zespole (37,4 proc.), na trzecim miejscu znalazło się bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansowa (37 proc.), podano także. Odległość i dostępność miejsca pracy (33,2 proc.) oraz liczba dodatkowych dni urlopowych (25,6 proc.) zajęły kolejne miejsca.
Z badania wynika, że zaawansowane technologie w firmie nie są ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy według 92,4 proc. polskich pracowników.
– Również zaangażowanie przedsiębiorstwa w kwestie ESG nie jest tak atrakcyjne dla pracowników jak sądzono – nie jest ono istotne dla 89,8 proc. Polaków i dla 91,6 proc. wszystkich przepytanych pracowników – czytamy dalej.
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 18 tys. pracowników, w ponad 5 tys. firmach z 18 krajów europejskich.
SD Worx to europejski dostawca rozwiązań kadrowo-płacowych.
Czytaj także:
- Tak Zachód podnosi wiek emerytalny. W Polsce dłuższa praca to polityczny temat tabu
- Słony rachunek za podwyżkę płacy minimalnej. Tyle wyłożą firmy na wzrost wynagrodzeń
- Podwyżki płac nie zwalniają tempa. Wzrost wynagrodzeń dużo powyżej inflacji