Plan mrożenia cen energii zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu premierowi Donaldowi Tuskowi, poinformował minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że chce, by rozwiązania były tak skonstruowane, „aby przez cały 2025 rok ceny energii dla Polaków co najmniej nie rosły” i taryfy zostały uelastycznione.
– Plan dotyczący mrożenia cen energii jest prawie gotowy, na początku przyszłego tygodnia przedstawię go premierowi. Chciałbym absolutnie uspokoić Polki i Polaków, że o zawartość portfeli z tytułu energii mogą być bardzo, bardzo spokojni – powiedział Domański w TVN.
– Chcemy, by rozwiązania były tak skonstruowane, aby przez cały 2025 rok ceny energii dla Polaków co najmniej nie rosły. Chciałbym zauważyć dwie rzeczy. Ceny energii na rynku spadają i to wyraźnie. Po drugie, wyraźnie przyspieszyliśmy transformację energetyczną – coś, co PiS absolutnie zaniedbał – podkreślił minister.
Uelastycznienie taryf
Wskazał, że obecnie przyłączanych OZE do systemu jest więcej – „dzięki czemu ceny energii spadają i będą spadać”.
– Zależy nam na tym, nie by utrzymać ceny energii, ale by ceny energii dla gospodarstw domowych wręcz spadały – zapowiedział Domański.
– Będę przekonywał do tego, że potrzebujemy uelastycznienia chociażby taryf, by konkurencja na rynku energii była po prostu wyższa, dzięki czemu ceny energii dla gospodarstw domowych będą niższe – podsumował minister.
W ubiegłą sobotę premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o pilne przedstawienie projektu dotyczącego mrożenia cen energii na 2025 r.
W czerwcu prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, która wprowadza bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach oraz utrzymuje ceny maksymalnej na energię do końca grudnia 2024 r. na poziomie 500 zł/ MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł/MWh dla podmiotów wrażliwych i MŚP.
Polecamy też:
- Ceny energii wyższe, ale niektórzy skorzystają. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła spadły
- Ceny energii w drugiej połowie roku. Co się zmieni i kto może liczyć na wsparcie? [EXPLAINER]
- Ceny energii od 1 lipca. Wiemy już, o ile wzrosną rachunki za prąd
- Prezes URE: Ceny energii trzeba odmrażać stopniowo. W planach porównywarka ofert