W styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu jego sezonowości, wyniosła 3,1 proc., co stanowi najniższy wynik w całej Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu. Tymczasem u progu wejścia do Unii Europejskiej mieliśmy najwyższe bezrobocie wśród wszystkich krajów wspólnoty.
„W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE. W styczniu 2021 zharmonizowana stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc., w styczniu 2002 była równa 19,4 proc.” – zauważyli na swoim twitterowym koncie ekonomiści PKO Banku Polskiego.
Niektórzy ekonomiści zauważają także, że niski poziom bezrobocia udało się Polsce osiągnąć pomimo przyjmowania w ostatnich latach stosunkowo największej liczby imigrantów zarobkowych.
„Faktem jest, że gdyby nie największy w UE napływ tymczasowych pracowników zagranicznych per capita (lub na jednostkę PKB), to stopa bezrobocia w Polsce byłaby jeszcze niższa (de facto zbyt niska z poważnymi napięciami w gospodarce i utratą konkurencyjności)” – wskazał główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
Z kolei na argument dotyczący tego, że bezrobocie byłoby w Polsce wyższe, gdyby w pierwszej dekadzie XXI wieku nie wyemigrowała za pracą grupa 2,5 mln Polaków, odpowiedział Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.
„To mit, że w gospodarce jest jakaś określona liczba miejsc pracy i gdyby oni nie wyjechali to bezrobocie byłoby wyższe. Po drugie, nie warto ciągle o nich przypominać bo większość z nich nie wróci do Polski, bo zamykanie luki rozwojowej potrwa jeszcze sporo czasu” – napisał Tatała.
BUM! W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE. W styczniu 2021 zharmonizowana stopa bezrobocia wyniosła 3,1%, w styczniu 2002 była równa 19,4%. pic.twitter.com/LkpKL6W8UM
— PKO Research (@PKO_Research) March 4, 2021
W ciągu ostatnich miesięcy Polsce pod względem niskiego wskaźnika bezrobocia udało się wyprzedzić Czechy, które do końca zeszłego roku cieszyły się tytułem kraju ze statystycznie najniższą w UE stopą bezrobocia. W grudniu 2020 stopa bezrobocia notowana przez Eurostat wyniosła w Polsce 3,3 proc., a u naszych południowych sąsiadów – 3,1 proc.
Zdecydowanie najwyższe bezrobocie w UE w styczniu (na poziomie powyżej 15 proc.) zanotowano w Grecji i Hiszpanii. Nieco niższa od 10 proc. stopa bezrobocia została zarejestrowana na Litwie, we Włoszech i w Szwecji.
Stopa bezrobocia wyliczona w badaniu Eurostatu oparta jest o metodę BAEL/LFS, na podstawie danych dostarczonych przez krajowe ośrodki statystyczne (w przypadku Polski – GUS).
60% polskich firm zrezygnowało z inwestycji. Im mniejsza firma, tym gorsza sytuacja