We wrześniu 2019 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,6 proc. w ujęciu rocznym, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6,6 proc. r/r i wyniosło 5084,56 zł.
Wzrost płac w przedsiębiorstwach we wrześniu był słabszy od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się 7,1-proc. wzrostu. wzrost zatrudnienia natomiast był zgodny z oczekiwaniami.
„Rynek pracy wpisuje się w obraz stopniowego spowolnienia gospodarki”, skomentował tuż po publikacji danych przez GUS Piotr Bujak, ekonomista z PKO BP.
Przeciętne miesięczne #wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 r. wyniosło 5084,56 zł (wzrost o 6,6% r/r).
Więcej: https://t.co/5SbWXvltxW#GUS #statystyki #gospodarka #przedsiębiorstwa #praca #wynagrodzenia #RynekPracy pic.twitter.com/KS82mlp3Br
— GUS (@GUS_STAT) October 17, 2019
We wrześniu 2019 r. przeciętne #zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6386,0 tys. (wzrost o 2,6% r/r).
Więcej: https://t.co/5SbWXvltxW#GUS #statystyki #gospodarka #przedsiębiorstwa #praca #RynekPracy pic.twitter.com/uc0Bt1dNrq
— GUS (@GUS_STAT) October 17, 2019
„Dane miesięczne są pod znaczącym wpływem zmiennego terminu wypłat premii, głównie w górnictwie, stąd z wnioskami na temat trwałości normalizacji dynamiki wynagrodzeń musimy poczekać do publikacji danych na poziomie sektorów. Niemniej jednak porównanie słabnącej dynamiki wynagrodzeń z anemicznym zatrudnieniem w sektorze przedsiębiorstw potwierdza, że popyt na pracę uległ w ostatnim czasie osłabieniu”, komentuje PKO BP.
„W najbliższym czasie dynamika raportowanych przez GUS wynagrodzeń będzie podbijana przez zmiany regulacyjne (zniesienie tzw. 30-krotności w 2020 będzie zachęcało do przenoszenia wypłat części przyszłorocznych wynagrodzeń na bieżący rok) oraz podwyżkę płacy minimalnej. Wg naszych szacunków podwyżka płacy minimalnej o 15,6% r/r w 2020 może podnieść dynamikę wynagrodzeń w sektorze nawet o 2 pkt. proc.„, dodaje PKO BP.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we IX o 6,6% r/r vs 6,8% r/r w VIII . Wzrost zatrudnienia ustabilizował się na poziomie 2,6% r/r. Rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji, a fundusz płac zwiększył się realnie o 6,5% r/r https://t.co/GpJzFvqerN pic.twitter.com/s1EBLU0Hsh
— Centrum Analiz PKOBP (@Analizy_PKOBP) October 17, 2019