Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w grudniu 2019 roku o 3,4 proc. w stosunku do grudnia 2018. Z kolei wzrost cen samych usług wyniósł aż 6,1 proc. rok do roku.
To oznacza, że wskaźnik inflacji przekroczył już o niemal 1 punkt procentowy ustalony na poziomie 2,5 proc. cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego.
Z kolei w porównaniu do listopada 2019 ceny towarów i usług podniosły się w grudniu o 0,8 proc.
Dla porównania – wskaźnik inflacji w grudniu 2018 (w stosunku do grudnia 2017) był ponad trzykrotnie niższy i wynosił 1,1 proc.
Dynamikę zmian inflacji w okresie ostatnich niemal dwóch lat zaprezentował na Twitterze dział analityczny Banku Pekao S.A.
Eksperci Banku podkreślają, że szczególnie wysoki był wzrost cen żywności, usług transportowych, oraz ubezpieczeń.
Inflacja w grudniu, zgodnie ze wstępnym szacunkiem, wyniosła 3,4% r/r. Wzrosła dynamika cen żywności (do 7,5% r/r), ale za silnym przyspieszeniem #CPI stoi inflacja bazowa (szacujemy, że wzrosła do 3,2% r/r z 2,6%) – szczególnie wzrosły cen usług transportowych oraz ubezpieczeń. pic.twitter.com/jvbKE6qvMO
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 15, 2020
Warto również dodać, że prognozy dotyczące inflacji również nie są optymistyczne.
Zgodnie z opinią ekspertów Santander Banku Polska wskaźnik cen towarów i usług może w styczniu wzrosnąć do 4,1 proc. – głównie za sprawą wejścia w życie podwyżek cen energii i wzrostu innych cen administrowanych.
Czytaj także:
>>> Prognoza tempa wzrostu dla Polski na 2019 r. została podwyższona
>>> Ekonomiści wróżą osłabienie złotego w 2020. Powodem rosnąca inflacja i słabszy wzrost gospodarczy