W marcu 2025 roku w Polsce ruszyło mniej budów mieszkaniowych niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć w ujęciu miesięcznym widać wzrost aktywności, roczne porównania pokazują spadki zarówno w liczbie rozpoczynanych inwestycji, jak i mieszkań oddawanych do użytkowania. Szczególnie wyraźny jest spadek po stronie deweloperów.
W marcu rozpoczęto budowę 21 899 mieszkań, co jest spadkiem o 8 proc. w skali roku. W ujęciu miesięcznym ta liczba wzrosła o 32 proc. – podał Urząd.
Jeśli chodzi o lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, odnotowano spadek liczby rozpoczętych budów – o 17,6 proc. w skali roku. W ujęciu miesięcznym to jednak wzrost o 18,9 proc.
„W okresie styczeń-marzec 2025 r. rozpoczęto budowę 55,7 tys. mieszkań, czyli o 7,3 proc. mniej niż przed rokiem. Deweloperzy przystąpili do budowy 36,5 tys. mieszkań (o 13,0 proc. mniej niż rok wcześniej), a inwestorzy indywidualni 18 tys. (o 5,5 proc. więcej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 97,8 proc. ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 1,2 tys. mieszkań” – podał GUS.
Według szacunków na koniec marca 2025 r. w budowie pozostało 844 tys. mieszkań. To o 3,8 proc. więcej niż na koniec analogicznego miesiąca w poprzednim roku.
Przeczytaj również: Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości. Czego oczekują młodzi kupujący?
Tymczasem liczba mieszkań oddanych do użytkowania w marcu tego roku spadła o 9 proc. w skali roku. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,8 proc. W sumie na rynku pojawiło się 15 722 mieszkań.
Jeśli chodzi o mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, w ubiegłym miesiącu oddano do użytkowania 9 439 lokali. To spadek o 13,2 proc. w skali roku, ale równocześnie wzrost o 5,9 proc. w ujęciu miesięcznym.
We wstępnych danych GUS podał, że w pierwszym kwartale 2025 roku oddano do użytku 46,1 tys. mieszkań. To o 4,6 proc. mniej niż w pierwszym kwartale zeszłego roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 27,7 tys. mieszkań (o 4,7 proc. mniej niż przed rokiem), a inwestorzy indywidualni – 17,1 tys. mieszkań (o 5,7 proc. mniej względem roku 2024).
Jak podaje GUS, w ramach tych dwóch form budownictwa oddano 97,2 proc. ogółu nowych mieszkań. W pozostałych formach przekazano do użytkowania łącznie 1,3 tys. mieszkań.
Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 4,2 mln m², czyli o 4,1 proc. mniej niż przed rokiem. Według Urzędu przeciętna wielkość dla 1 mieszkania wyniosła 91,4 m².
Polecamy także:
- Gdzie warto kupić pierwsze mieszkanie w Polsce? Oto najlepsze miasta dla młodych
- Za mieszkania w tych dzielnicach zapłacisz najwięcej. Kraków liderem wzrostów
- ESG w budownictwie. Inwestycje, które zdecydują o konkurencyjności firm
- Domowe kopciuchy wciąż duszą Polskę. Nadal jest ich ponad 1,3 miliona