W 2020 roku odnawialne źródła energii zaspokajały 37 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w UE. To wzrost w porównaniu z 34 proc. w 2019 roku. Austria – lider krajowy – z OZE zaspokoiła 78,2 proc. zapotrzebowania.
To dane o tzw. zużyciu energii elektrycznej brutto, czyli inaczej mówiąc, całkowitym zapotrzebowaniu na energię w danym kraju lub regionie.
Wśród państw członkowskich UE ponad 70 proc. energii elektrycznej zużywanej w 2020 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych w Austrii (78 proc.) i Szwecji (75 proc.).
Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych również była wysoka i odpowiadała za ponad połowę energii elektrycznej zużywanej w Danii (65 proc.), Portugalii (58 proc.), Chorwacji i Łotwie (w obu 53 proc.).
Poniższa grafika z danymi Eurostatu przedstawia udział elektryczności z odnawialnych źródeł energii w proc. w 2020 roku z podziałem na kraje.
Na drugim końcu skali udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniósł 15 proc. lub mniej. Takie wyniki odnotowano na Malcie (10 proc.), na Węgrzech i na Cyprze (po 12 proc.), Luksemburgu (14 proc.) i w Czechach (15 proc.).
Polska osiągnęła w tym roku ustalony dla kraju przez UE 15-procentowy cel OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Wedle danych Eurostatu udział OZE w Polsce w 2020 roku sięgnął 16,2 proc. To zgodne z wcześniejszymi doniesieniami GUS, który również wyliczył, iż udział energii odnawialnej przekroczył 16 proc.
Z jakich źródeł pochodziła energia odnawialna?
Jak podaje Eurostat, energia wiatrowa i wodna odpowiadały za ponad dwie trzecie całkowitej energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych (odpowiednio 36 proc. i 33 proc.).
Pozostała jedna trzecia energii elektrycznej pochodziła z energii słonecznej (14 proc.), biopaliw stałych (8 proc.) i innych źródeł odnawialnych (8 proc.).
Poniższa grafika przedstawia podział źródeł energii odnawialnej w UE w 2020 roku w procentach.
Energia słoneczna jest najszybciej rosnącym źródłem OZE: w 2008 r. stanowiła zaledwie 1 proc. energii elektrycznej zużywanej w UE.
Więcej o energii odnawialnej piszemy tutaj:
- Polska ma dysponować 28 GW mocy w OZE do 2025 roku, czyli o 75% więcej niż dziś
- Pierwszy przewoźnik kolejowy w Polsce jeździ na energii z OZE
- Fit for 55. Unijny projekt może kosztować Polskę 189 mld euro. Ale będą też zyski
- Dane nie pozostawiają wątpliwości: energia odnawialna hitem światowych inwestorów
- To małe niemieckie miasteczko włączyło obywateli w decyzje o energetyce – teraz jest zasilane w 100% energią odnawialną
- W ten weekend energia z wiatru pobiła rekordy: wiatraki produkowały nawet 34 proc. całej generacji w Polsce
- W maju Europa pobiła rekord produkcji energii ze źródeł odnawialnych
- Raport UE: polskie cele rozwoju energii odnawialnej „nieambitne”