Spółka z Grupy PGE zawarła z gminą Kleszczów umowę w sprawie budowy jednej największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Elektrownia ma być częścią planu transformacji energetycznej regionu Bełchatów.
Elektrownia słoneczna powstanie do końca 2022 roku na 50 ha gruntów należących do gminy. Średnioroczna produkcja farmy – według wstępnych szacunków – osiągnie 53 GWh . To pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ok. 25 tys. gospodarstw domowych.
Umowę typu joint venture z gminą Kleszczów zawarła spółka PGE Energia Odnawialna. Inwestycję o mocy 50 MW zrealizuje spółka celowa PGE Soleo1. Strony umowy będą miały w niej po połowie udziałów.
Obopólne korzyści
„Uruchomienie elektrowni słonecznej pozwoli zasilić budżet gminy wpływami z podatków od nieruchomości, opłat z tytułu dzierżawy oraz zysków wypracowanych przez spółkę PGE Soleo 1. Jest to szczególnie ważne w perspektywie nieuchronnego wygaszania wydobycia węgla z odkrywki położonej na terenie naszej gminy oraz w związku z ogłoszonymi już planami wyłączania z eksploatacji kolejnych bloków Elektrowni Bełchatów” – mówi wójt gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski.
Z kolei dla PGE to działanie ma pozwolić na realizację nowej strategii grupy. Zgodnie z jej założeniami do końca 2030 roku PGE utrzymać pozycję lidera rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Obecnie spółka szacuje swój udział na 10 proc. wartości rynku. Budowa elektrowni w gminie Kleszczów to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych grupy.
Ponadto „umowa z Gminą Kleszczów na budowę nowej farmy fotowoltaicznej jest częścią realizowanego przez Grupę PGE Programu Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów. Zakłada on uruchomienie szeregu inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią Elektrownię Bełchatów” – powiedział prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski
Czytaj też: Protesty górników i energetyków w Warszawie. W tle Turów, Bełchatów i plany transformacji
Oprócz uruchomienia farmy fotowoltaicznej, PGE planuje w regionie dwie inne inwestycje. Będą to farmy wiatrowe oraz budowa magazynów energii.
Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce. Jej udział w rynku ciepła wynosi 18 procent. Spółka jest notowana na giełdzie od 2009 roku.
Koniec spalania węgla w Bełchatowie w 2036 roku. Tylko po co wydobywać go do 2038?