Hiszpański parlament zatwierdził możliwość urlopu dla kobiet w czasie bolesnej miesiączki. To jednocześnie pierwszy kraj Europy, który oferuje prawo do urlopu miesiączkowego.
Nowa ustawa stwarza kobietom w Hiszpanii możliwość wzięcia urlopu „w przypadku obezwładniającej miesiączki” – poinformował Kongres Hiszpanii.
Ustawa została przyjęta 185 głosami, przy 154 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się. To część szeregu reform, który ma na celu przede wszystkim ułatwienie dostępu do aborcji w szpitalach publicznych. Obejmuje również bezpłatne dostarczanie produktów menstruacyjnych w szkołach i więzieniach.
O projekcie takiej ustawy w Hiszpanii zaczęto mówić w maju ubiegłego roku.
Do tej pory niewiele krajów wprowadziło podobne prawo. Wśród nich jest Japonia, Korea Południowa, Indonezja i Zambia.
Około jedna trzecia kobiet mających menstruację cierpi na zespół dolegliwości zwany bolesnym miesiączkowaniem. Dane pokazują także, że odsetek ten wzrasta, jeśli wziąć pod uwagę także ból przedmiesiączkowy. Objawy obejmują ostry ból brzucha, bóle głowy, biegunkę i gorączkę – informuje Hiszpańskie Towarzystwo Ginekologiczne i Położnicze.
– Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, przyznaje się mu czasową niedyspozycyjność, to z menstruacją powinno być to samo, czyli że kobieta z bardzo bolesnym okresem może pozostać w domu – powiedziała w rozmowie z gazetą El Periodico Angela Rodriguez, sekretarz stanu ds. równości.
Co poza 3-dniowym urlopem?
Reforma ma dotyczyć również zwolnienia z podatku VAT produktów higienicznych – wynika z informacji magazynu Yasss.
Dodatkowo, w projekcie ustawy znalazł się wymóg obligujący szkoły do dostarczania podpasek uczennicom, które ich potrzebują.
Środki higieniczne maja być także ustawowo zapewnione kobietom, które znalazły się w trudnych warunkach finansowych i społecznych.
W ramach tego samego pakietu reform hiszpański rząd planuje zwiększyć dostępność do aborcji. W projekcie zniesiony został wymóg zgody rodziców na aborcję w przypadku osób niepełnoletnich. Ponadto, gwarantowany ma być dostęp do aborcji w szpitalach publicznych.
Obecnie w Hiszpanii funkcjonuje polityka opt-out, która pozwala lekarzom odmówić wykonania aborcji ze względów etycznych.
Czytaj też:
- Prezes firmy Emitel: Udział kobiet w firmach będzie rosnąć. Mają wiele cech przywódczych (Wywiad)
- Ageizm w Polsce trzyma się mocno. Starsze kobiety najbardziej dyskryminowane
- 98% osób, które w grudniu straciły pracę we Włoszech to kobiety
- Polki mniej aktywne zawodowo niż inne Europejki. To przez nierówności, brak przedszkoli i patriarchat
- 4 wykresy, które pokazują skalę dyskryminacji kobiet w bankach centralnych