Inflacja w kwietniu w Polsce była niższa niż w marcu, spadła do 14,7 proc., wynika z ostatnich danych GUS. Ale to nadal dwucyfrowe tempo wzrostu cen. I ciągle rosną one szybciej niż płace. I co gorsza, konkurencji z inflacją nie wytrzymuje żadna z bankowych ofert i większość inwestycji na rynku kapitałowym.
Z dwucyfrową inflacją żyjemy już czternasty miesiąc z rzędu i wiele wskazuje na to, że jeszcze przez co najmniej kilka kolejnych będziemy się z nią zmagać. Co prawda prezes Narodowego Banku Polskiego z radością mówił ostatnio, że inflacja „spada na łeb, na szyję” z „„płaskowyżu inflacyjnego”, ale na inflacyjnym wykresie nie widać płaskowyżu, a spadek o 2 pkt procentowe, wywołany głównie efektem bazy, nie jest aż tak gwałtowny przy tej skali wzrostu cen.
Inflacja nadal jest na tyle wysoka, że wyprzedza tempo wzrostu płac. Średnia płaca w Polsce w marcu 2023 r. wyniosła 7508,34 zł. To o 12,6 proc. więcej, niż rok wcześniej. A więc wzrost płac był znacznie mniejszy niż wzrost cen.
Zobacz: Ile wyniesie rata kredytu? Policz ile miesięcznie zapłacisz za hipotekę [KALKULATOR]
A to oznacza, że realnie biedniejemy. Bo za naszą płacę, nawet po podwyżce, możemy kupić mniej niż rok wcześniej.
Już samo to porównanie pokazuje, że z inflacją nadal mamy problem. Ale dużo większe wrażenie może wywołać zmiana realnej wartości kapitału pod wpływem tak wysokiej inflacji. A jak bardzo się zmieniła ta wartość? To już każdy może policzyć sobie sam za pomocą kalkulatora, który przygotowaliśmy.
Policz, ile straciłeś na inflacji
Zamiast więc przerzucać się danymi GUS, proponujemy nasze nowe narzędzie, które wyliczy – w złotych – wzrost lub stratę realnej wartości oszczędzanych lub inwestowanych pieniędzy. Za pomocą naszego kalkulatora da się obliczyć tzw. realny zwrot z oszczędności (lub inwestycji) ulokowanych rok temu, czyli w kwietniu 2022 roku. Dlaczego wtedy? Bo przyjęliśmy, że bankowe lokaty dłuższe niż rok zdarzają się niezmiernie rzadko. A też i zwrot z inwestycji na ogół liczy się w perspektywie 12-miesięcznej.
Kalkulator liczy inflację, przyjmując za punkt odniesienia kwiecień 2022 r. To znaczy, że jeśli ktoś założył roczną lokatę rok temu, to nasze narzędzie policzy realny spadek wartości według inflacji rok do roku w kwietniu 2023 r. Ale jeśli lokata (lub inwestycja) trwała na przykład 3 miesiące, to wskaźnik inflacji użyty do wyliczeń też będzie trzymiesięczny.
Polecamy: Tyle wyniesie twoja emerytura. Policz ile będzie wypłacał ci ZUS [KALKULATOR]
Obliczenia realnego zwrotu z oszczędności (inwestycji) uwzględniają podatek Belki. W sytuacji, gdy inwestor poniósł nominalną stratę, to podatek oczywiście nie jest uwzględniany.
I na koniec: co to znaczy „realny zwrot”? To nie jest kwota, którą zabrał nam bank czy którą straciliśmy na giełdzie. O tyle zmniejszyła się siła nabywcza lokowanego kapitału w czasie trwania lokaty/ inwestycji wobec jej wielkości, w momencie startu lokaty (lub inwestycji). I tak to należy rozumieć. Tak właśnie działa inflacja na oszczędności w sytuacji, gdy te oszczędności są słabo oprocentowane. A inwestycje dają niewielką stopę zwrotu.
Oprac. Marek Chądzyński
Polecamy także:
- Gdzie są najwyższe płace w Polsce? Tak zarabia się w największych miastach
- Te powiaty wyróżniają się pod względem bezrobocia. Oto najnowsze zestawienie
- PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]
- Ile obecnie wynoszą stopy procentowe w Polsce. Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Średnia krajowa płaca w firmach. Oto ostatnie dane GUS