Ogólna klauzula wyjścia przewidziana w pakcie stabilności i wzrostu, zgodnie z którą możliwe jest tymczasowe odstępstwo od wymogów budżetowych w przypadku poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej, zostanie wyłączona pod koniec 2023 r. – podała Komisja Europejska. Jednocześnie zadeklarowała, że zaproponuje Radzie wszczęcie procedur nadmiernego deficytu opartych na kryterium deficytu wiosną 2024 r.
KE przedstawiła wytyczne dla państw członkowskich dot. prowadzenia i koordynacji polityki fiskalnej w reakcji na kryzys energetyczny, implikacje dezaktywacji ogólnej klauzuli korekcyjnej dla wytycznych fiskalnych w 2024 r. oraz wdrożenie procedur nadmiernego deficytu.
– Wygaśnięcie okresu, w którym obowiązywała ogólna klauzula wyjścia, będzie oznaczało wznowienie zaleceń dla poszczególnych krajów dotyczących polityki fiskalnej, określonych ilościowo i zróżnicowanych w zależności od tego, z jakimi problemami mają do czynienia państwa członkowskie, jeśli chodzi o dług publiczny – czytamy w komunikacie.
Zobacz też: Dług publiczny Polski jeszcze wzrośnie? Agencja ratingowa pokazała swoje prognozy
Zalecenia dla krajów członkowskich
Komisja zadeklarowała, że jest gotowa zaproponować zalecenia dla poszczególnych krajów w sprawie polityki fiskalnej na 2024 r., obejmujące wymogi ilościowe, a także jakościowe wytyczne dotyczące inwestycji i środków w dziedzinie energii.
– Jeżeli hurtowe ceny energii utrzymają się na stabilnym poziomie, a niższe koszty energii zostaną przeniesione na ceny detaliczne, zgodnie z obecnymi prognozami, w 2024 r. rządowe środki wsparcia energii powinny być dalej wycofywane, a związane z nimi oszczędności powinny przyczynić się do zmniejszenia deficytu budżetowego – podano.
– Jeżeli ceny energii ponownie wzrosną i nie będzie można całkowicie zaprzestać wsparcia, ukierunkowane środki powinny chronić wrażliwe gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Takie posunięcie obniżyłoby koszty fiskalne, zachęciłoby do oszczędzania energii i pozwoliłoby gospodarce dostosować się w sposób stopniowy i zrównoważony w ograniczonym okresie – oceniła Komisja.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Zalecenia Komisji, które zostaną zaprezentowane wiosną będą:
- zgodne z celami fiskalnymi państw członkowskich określonymi w ich programach stabilności i konwergencji, przy założeniu że cele te są spójne z zapewnieniem tendencji spadkowej wskaźnika długu publicznego lub utrzymania go na ostrożnym poziomie oraz pod warunkiem że deficyt budżetowy będzie się kształtował poniżej wartości referencyjnej wynoszącej 3 proc. PKB w perspektywie średniookresowej;
- określone ilościowo i zróżnicowane w zależności od tego, z jakimi problemami mają do czynienia państwa członkowskie, jeśli chodzi o dług publiczny;
- sformułowane na podstawie wydatków pierwotnych netto, zgodnie z kierunkami reform proponowanymi przez Komisję, wskazano w komunikacie.
Wszczęcie procedur nadmiernego deficytu
Komisja podkreśliła, że wszystkie państwa członkowskie powinny w dalszym ciągu chronić inwestycje finansowane ze środków krajowych i zapewniać skuteczną absorpcję środków w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz innych funduszy UE, w szczególności inwestycje na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej.
Ze względu na utrzymujący się aktualnie wysoki poziom niepewności co do perspektyw makroekonomicznych i budżetowych, Komisja uważa, że decyzja o tym, czy objąć państwa członkowskie procedurą nadmiernego deficytu, nie powinna być podejmowana wiosną tego roku.
Jednocześnie Komisja zaproponuje Radzie wszczęcie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, procedur nadmiernego deficytu opartych na kryterium deficytu wiosną 2024 r. na podstawie danych dotyczących wyników budżetu za 2023 r.
Państwa członkowskie powinny wziąć to pod uwagę podczas wykonywania swoich budżetów za 2023 r. oraz przygotowywania programów stabilności i konwergencji wiosną tego roku, a także projektów planów budżetowych na 2024 r. na jesieni.
Komisja zamierza przedstawić wnioski ustawodawcze po najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej do Spraw Gospodarczych i Finansowych w marcu 2023 r.
KE zapowiedziała, że wytyczne dotyczące polityki fiskalnej na 2024 r. w razie potrzeby aktualizowane w ramach wiosennego pakietu europejskiego semestru w maju 2023 r.
Mają one pomóc w przygotowywaniu programów stabilności i konwergencji, w których państwa członkowskie określają swoje średniookresowe plany budżetowe. Wiosną zostaną wydane zalecenia budżetowe dla poszczególnych krajów, które będą podstawą monitorowania przez Komisję wyników budżetowych, począwszy od projektów planów budżetowych państw członkowskich strefy euro na 2024 r., które Komisja oceni jesienią.
Polecamy:
- Komisja Europejska zakazuje TikToka. „Nie” dla aplikacji na służbowych telefonach
- Właściciel Facebooka naruszył unijne przepisy antymonopolowe. Tak podejrzewa Komisja Europejska
- Komisja Europejska podpisała uzgodnienia dla polskiego KPO
- Miliardy euro na innowacje i badania. Komisja Europejska zatwierdziła nowy program