Sprzedaż detaliczna w Polsce w grudniu 2022 r. dużo niższa od oczekiwań. Wzrost sprzedaży był minimalny: wyniósł jedynie 0,2 proc. rok do roku.
Najnowszy odczyt GUS o sprzedaży detalicznej jest znacząco poniżej oczekiwań ekonomistów. Według raportu zmiana sprzedaży detalicznej w grudniu 2022 r. wyniosła 0,2 proc. rok do roku. Eksperci sądzili, że wzrost sprzedaży detaliczna w cenach stałych wyniesie 1,4 proc.
Natomiast w porównaniu do wyników miesiąc wcześniej sprzedaż wyhamowała. Wtedy realna zmiana wartości sprzedaży detalicznej wynosiła 1,6 proc. rok do roku.
Będzie jeszcze gorzej
Jeszcze przed odczytem danych ekonomiści wskazywali, że nie ma zbyt dużo pozytywnych perspektyw dla tego wskaźnika.
– Odreagowanie przypisujemy okresowi świątecznemu oraz wzmożonemu popytowi na paliwa przed wycofaniem Tarczy antyinflacyjnej – pisali przed odczytem analitycy Banku Millennium. – Niemniej perspektywy na najbliższe miesiące są słabsze, ze względu na spodziewane pogłębianie spadków w ujęciu realnym płac.
Poniedziałkowy odczyt GUS wskazuje, że pesymistyczne prognozy już zaczynają się sprawdzać. Wzrost sprzedaży rok do roku był bowiem bardzo nieznaczny.
– Minusa w sprzedaży detalicznej w grudniu nie było, ale było bardzo blisko (ledwie 0,2 proc. rok do roku) – skomentowali odczyt ekonomiści mBanku. Oni przed odczytem wskazywali także, że dużą część zakupów świątecznych Polacy mogli zrealizować już w listopadzie, stąd brak dużego podbicia sprzedaży w grudniu. Prognozowali więc wzrost w ujęciu rocznym o 0,3 proc., a więc bardzo blisko konsensusu.
– Listopad cieszył optymistów, grudzień daje satysfakcję pesymistom. Wszystkie trzy wskaźniki aktywności (produkcja przemysłowa, budowlana i sprzedaż detaliczna rozczarowały). W I kw. będą tu same minusy – prognozują po odczycie analitycy Pekao:
Listopad cieszył optymistów, grudzień daje satysfakcję pesymistom. Wszystkie trzy wskaźniki aktywności rozczarowały:
– produkcja przemysłowa hamuje z 4,5 do 1,0% r/r
– produkcja budowlana z 4,0 do -0,8% r/r
– sprzedaż detaliczna z 1,6 do 0,2% r/r
W I kw. będą tu same minusy. pic.twitter.com/joEAMKZYUw— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 23, 2023
Zdaniem analityków ING, niskie wzrosty aktywności w produkcji i handlu wpisują się w obraz słabnącej koniunktury gospodarczej.
Szczegółowe dane
Dane o sprzedaży detalicznej w poprzednim miesiącu w podziale na branże przedstawiają się następująco. Prezentujemy zmiany wartości sprzedaży rok do roku:
- Pojazdy samochodowe, motocykle, części: -2,8 proc.
- Paliwa stałe, ciekłe i gazowe: -7,8 proc.
- Żywność, napoje i wyroby tytoniowe: 1,9 proc.
- Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny: 7,6 proc.
- Tekstylia, odzież, obuwie: 7,2 proc.
- Meble, RTV, AGD: -10,4 proc.
- Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach: -8 proc.
- Pozostałe: -2,9 proc.
Natomiast w porównaniu do stanu miesiąc wcześniej dynamika sprzedaży detalicznej w rozbiciu na sektory kształtowała się tak:
- Pojazdy samochodowe, motocykle, części: 7,9 proc.
- Paliwa stałe, ciekłe i gazowe: 6,6 proc.
- Żywność, napoje i wyroby tytoniowe: 20,1 proc.
- Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny: 18,7 proc.
- Tekstylia, odzież, obuwie: 4,7 proc.
- Meble,RTV, AGD: 10,7 proc.
- Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach: 30,7 proc.
- Pozostałe: 3,7 proc.
Dane GUS obejmują sprzedaż prowadzoną przez handlowe i niehandlowe podmioty gospodarcze o liczbie pracujących powyżej 9 osób.
Poniżej prezentujemy wykres pokazujący, jak zmieniała się realna wartość sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) od października 2006 roku. Wykres jest interaktywny. Aby odczytać dokładną daną za konkretny miesiąc należy najechać na nią kursorem.
Według oficjalnej definicji GUS sprzedaż detaliczna to sprzedaż towarów własnych i komisowych (nowych i używanych) w punktach sprzedaży detalicznej, placówkach gastronomicznych oraz innych punktach sprzedaży (np. składy, magazyny) w ilościach wskazujących na zakup dla potrzeb indywidualnych nabywców.
Ekonomiści analizują dane o sprzedaży detalicznej, bo mogą być one być zwiastunem trendów w konsumpcji prywatnej. Konsumpcja to jeden z najważniejszych motorów wzrostu PKB w Polsce w ostatnich latach.
Nasze inne teksty o bieżących danych z gospodarki:
- Ile wynosi inflacja w Polsce. Aktualne dane GUS
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]
- Średnia krajowa płaca w przedsiębiorstwach. Najnowsze informacje
- Ile wynosi produkcja przemysłowa w Polsce. GUS opublikował raport
- To tutaj zarabia się najwięcej. GUS podał aktualne dane
- Najbogatsza nadal jest Warszawa. Ale inne regiony ją gonią
- Sprawdź, czy jesteś bogatszy od innych. Oto pięć wskaźników, które pomogą to ocenić