Inflacja w Polsce w styczniu 2023 roku wyniosła 17,2 proc. rok do roku. A jak wg GUS ten wskaźnik kształtował się na przestrzeni lat?
Według danych GUS inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce wyniosła w styczniu 17,2 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt był wyższy, niż w grudniu 2022 r., kiedy to inflacja wyniosła 16,6 proc.
Inflacja znów wzrosła po tym, jak przez wiele poprzednich miesięcy zwiększała się do poziomów nie widzianych od dekad – ale czy taki wzrost cen to ewenement w najnowszej historii Polski?
Inflacja w Polsce – ostatnie 25 lat
Poniżej stworzyliśmy interaktywny wykres na podstawie danych GUS pokazujący, jak zmieniała się inflacja cen konsumenckich (CPI) od stycznia 1996 roku do grudnia 2022 (najnowsze dostępne dane).
Wykres jest interaktywny. Po najechaniu lub dotknięciu wybranego słupka, pokaże się liczba.
Historycznie wysoka inflacja bazowa
Ale inflacja konsumencka CPI to nie jedyny sposób pomiaru tempa wzrostu cen. Inna metoda to tzw. inflacja bazowa. Wylicza ją Narodowy Bank Polski na podstawie danych GUS, a zadaniem takiego pomiaru jest wykazanie, ile we wzroście cen jest czynników z krajowej gospodarki, np. wzrostu popytu. W tym celu pomija się ceny dóbr i usług, których zmiany nie zależą od sytuacji w gospodarce, a są często wywoływane przez czynniki zewnętrzne. Do takich należą np. ceny żywności i energii.
Inflacja bazowa ma różne miary (NBP, polski bank centralny, podaje cztery), ale potocznie utożsamia się ją z jedną: to właśnie inflacja po wyłączeniu cen energii i żywności. Tak mierzona pokazuje, co się dzieje z cenami pod wpływem tego, na co polityka gospodarcza może mieć wpływ – w odróżnieniu od takich zdarzeń, jak chociażby wojna w Ukrainie czy zakręcenie kurków z gazem przez Gazprom w drugiej połowie ubiegłego roku.
Wskaźnik inflacji bazowej niemal nieustannie rośnie od końca 2018 r., z krótką przerwą na pierwszą falę pandemii. Ale nawet wtedy był na podwyższonym poziomie – a teraz bije rekordy. Dziś jest najwyższy w historii pomiarów, co pokazuje ten wykres na podstawie danych NBP:
Kiedy inflacja w Polsce była najwyższa
A jaki był historycznie najwyższy poziom inflacji konsumenckiej, tej podawanej przez GUS? Według dostępnych danych w bazie GUS najgorzej pod tym względem było na przełomie 1989 i 1990 roku, czyli krótko po upadku komunizmu. Transformująca się wówczas polska gospodarka mierzyła się z hiperinflacją sięgającą wtedy nawet 1000 proc. rok do roku.
Jak widać na interaktywnym wykresie poniżej, inflacja była ogromnym problemem w pierwszej fazie transformacji ustrojowej. Dezinflacja trwała przez kolejne dwie dekady. Dwucyfrowe tempo wzrostu cen w Polsce utrzymywało się jeszcze w kilku miesiącach 2000 roku.
Więcej o inflacji w Polsce i o tym, co ją powoduje, jakie są prognozy ekonomistów i czy w 2021 roku należy się jej obawiać, pisaliśmy w tych artykułach:
- Słony rachunek za rządową „antyinflację”. MF wylicza go na dziesiątki miliardów złotych
- Biedniejemy: mamy realny spadek wynagrodzeń. Spirala cenowo-płacowa przestała się nakręcać
- Cztery dni w tygodniu w firmie? Tak, po 10 godzin dziennie. „Nie” dla skrócenia czasu pracy
- Inflacja zżarła 500 plus. Ile dziś powinno wynosić świadczenie i czy jego podwyżka ma sens?
- Wysoka inflacja to zawsze zła wiadomość. Wywiad z Łukaszem Czernickim, głównym ekonomistą Ministerstwa Finansów
- Inflacja w Polsce to nie tylko „putinflacja”. Wzrost cen zaczął się jeszcze przed pandemią i wojną
- Wysoka inflacja i gospodarcze spowolnienie. Tłumaczymy, czym jest stagflacja i czy trzeba się jej bać
Brawo PiS :)))
Odkąd rządzi PIS inflacja idzie stopniowo a teraz bardzo mocno w górę. Partia porażek i nieudacznictwa.
w Litwie, Łotwie Estonii rządzi PiS ?? jprd co za brednie