Rodzina z czwórką dzieci niekoniecznie będzie interesować się kupnem nowego mieszkania. Nowy program rządowy może za to dać impuls do budowy domu, prognozują analitycy PKO BP.
Z poluzowania kryteriów kredytowych, jakie mają wejść w życie w połowie tego roku przy okazji Kredytu 0 procent będą mogły cieszyć się gospodarstwa domowe z co najmniej trójką dzieci. Wówczas wsparcie ma dotyczyć nie tylko zakupu pierwszego mieszkania, ale także poprawy warunków mieszkaniowych.
Takie gospodarstwa domowe są jednak bardziej aktywne na rynku domów jednorodzinnych, piszą analitycy PKO Banku Polskiego.
– W przypadku czwórki dzieci zainteresowanie lokalem mieszkalnym jest już bardzo niskie – w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2 proc. zaledwie 14 proc. kredytobiorców wnioskowało o zakup lokalu mieszkalnego przy zdecydowanie większym zainteresowaniu domem. Program rządowy może dać impuls do budowy czy zakupu domu na rynku wtórnym i jego przebudowy. Występują bowiem jeszcze dodatkowe powody, dla których 2024 może być rokiem budowy domu – czytamy.
Inwestorzy się spieszą
W 2023 roku weszła w życie ustawa reformująca planowanie przestrzenne. Wprowadza ona plan ogólny, akt prawa miejscowego, który ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Ustawa wprowadza także nowe zasady dotyczące decyzji o warunkach zabudowy. Określa maksymalny dopuszczalny zasięg analizowanego obszaru – wymagania dla nowej zabudowy będą ustalane w oparciu o najbliższe sąsiedztwo, a decyzja będzie zależeć od ustaleń planu ogólnego, czytamy.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Zmiany w planowaniu przestrzennym mogą motywować inwestorów, którzy myślą o budowie domu, jeszcze na warunkach opartych o obecne przepisy.
Inwestor może chcieć przyspieszyć budowę domu jest chęć zachowania cen materiałów budowlanych. Ale i polityka Unii Europejskiej – UE planuje bowiem wprowadzić zakaz instalowania pieców na paliwa kopane w nowych budynkach. Zakaz ten ma obowiązywać nowe budynki będące własnością prywatną od 2030.
Oprac. Emilia Derewienko
Czytaj także:
- Mniej oddanych mieszkań, mniej budów. Rok 2023 pod hasłem spadków w nieruchomościach
- Mniej mieszkań na sprzedaż, a ceny rosną. Na rynku pod koniec 2023 nie zabrakło niespodzianek
- Tak rosły ceny mieszkań. W największych miastach metr kwadratowy podrożał nawet o 20%
- Tak, jak w Polsce, mieszkania nie drożały nigdzie. Wzrost cen najszybszy w UE