Jest już rozporządzenie Ministerstwa Finansów, które ma sprawić, że osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie nie będą traci na zmianach w Polskim Ładzie.
Nowe rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem 7 stycznia i już obowiązuje.
Według nowych przepisów, płatnicy zaliczek na podatek PIT – czyli pracodawcy – będą teraz musieli liczyć zaliczkę na dwa sposoby: po staremu, jakby nic się nie zmieniło i według zasad Polskiego Ładu.
Zgodnie z rozporządzeniem, pracodawca (płatnik) będzie odprowadzał zaliczkę liczoną po staremu, a płatność różnicy między starą zaliczką, a nową (liczoną według Polskiego Ładu) zostaje odroczona. Do kiedy? Aż nowa zaliczka, naliczania w kolejnych miesiącach, stanie się mniejsza od starej. Wtedy różnica ma być wpłacana do urzędu skarbowego.
Jaki jest skutek nowych przepisów tłumaczy Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z firmy Grant Thornton:
O co chodzi w rozporządzeniu #PolskiŁad? pic.twitter.com/GywZ9lPKJV
— Małgorzata Samborska (@SamborskaM) January 7, 2022
W ocenie MF takie rozwiązanie zapewnia, że osoby z zarobkami do 12,8 tys. brutto miesięczne, nie stracą na Polskim Ładzie.
Nowe przepisy dotyczą dochodów z umów o pracę, umów zleceń i emerytur.
Eksperci wskazują jednak na komplikacje, jakie mogą wywołać i obciążenie służb kadrowo-księgowych w firmach, do jakiego może dojść.
„Czy ktoś w MF testuje jakiś nowy system operacyjny „IT w księgowości”- bo tego się chyba nie da wdrożyć w praktyce” – napisał na Twitterze Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy ktoś w MF testuje jakiś nowy system operacyjny „IT w księgowości”- bo tego się chyba nie da wdrożyć w praktyce pic.twitter.com/bdnmJ22uZ0
— Arkadiusz Pączka (@ArkadiuszPaczka) January 7, 2022
„Drodzy księgowi, czy Wy rozumiecie treść rozporządzenia w sprawie załatania dziury w Polskim Ładzie? Czy Wasz system to ogarnie, bo trudno liczyć w excelu jak w firmie jest kilka tysięcy osób? Czy jesteście w stanie policzyć te nadwyżki do 20 stycznia b.r.?” – napisała Małgorzata Samborska.
Drodzy księgowi, czy Wy rozumiecie treść rozporządzenia w sprawie załatania dziury w #PolskiŁad? Czy Wasz system to ogarnie, bo trudno liczyć w excelu jak w firmie jest kilka tysięcy osób? Czy jesteście w stanie policzyć te nadwyżki do 20 stycznia b.r.? pic.twitter.com/MYibcmBuz0
— Małgorzata Samborska (@SamborskaM) January 7, 2022
Rozporządzenie MF wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę: teraz kwota wolna od podatku będzie odliczana od zaliczek co miesiąc automatycznie przez pracodawcę, bez konieczności składania PIT-2.
Brak złożonego oświadczenia PIT-2 powodował, że pracodawcy nie potrącali z zaliczek kwoty 425 zł miesięcznie, co mogło zmniejszać pensję netto. Czym jest PIT-2 pisaliśmy w tym tekście.
Polecamy także:
- Polski Ład i nowe ulgi podatkowe. Tłumaczymy, jak z nich skorzystać
- Co to jest ulga dla klasy średniej i ile wynosi? Przedstawiamy widełki
- Nauczyciele nie złożyli PIT-2 i teraz tracą? Tłumaczymy, jak zmniejszyć podatek w Polskim Ładzie
- Polski Ład. Ulga dla klasy średniej – czyli dla kogo?
- Niespodzianka w Polskim Ładzie: ulga dla klasy średniej nawet przy zbyt niskich zarobkach
- Działalność gospodarcza nadal bardziej opłacalna niż etat, nawet w Polskim Ładzie. Ale jest haczyk
- Jak płacić podatki na JDG, gdy Polski Ład wejdzie w życie. Ekspert wskazuje kilka najważniejszych zasad
- Podatkowy Polski Ład pełen pułapek. Pokazujemy najważniejsze z nich przed wejściem przepisów w życie