Nowy wariant koronawirusa Omikron może przyczynić się do spowolnienia wzrostu, zwiększenia inflacji i opóźnić powrót światowej gospodarki do normalności – pisze Financial Times za prognozami OECD.
Decydenci polityki pieniężnej powinni być „ostrożni” wobec nowego szczepu wirusa, a najpilniejszą potrzebą jest przyspieszenie powszechnego szczepienia przeciw Covid-19 – opisuje rekomendację OECD Financial Times.
Według ekspertów OECD nowy wariant wirusa zwiększa i tak już wysoki poziom niepewności i może stanowić zagrożenie dla ożywienia gospodarczego.
OECD odnotowuje, że globalne ożywienie gospodarcze było znacznie silniejsze, niż początkowo oczekiwano. Jednak spowodowało to teraz szereg szkodliwych nierównowag, które mogą utrzymywać się dłużej, niż prognozowali eksperci. Chodzi tu przede wszystkim o zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz przedłużający się problem inflacji.
OECD obliczyła, że w samym sektorze motoryzacyjnym zakłócenia w dostawach zmniejszyły w tym roku o ponad 1,5 proc. wielkość gospodarki niemieckiej.
W odniesieniu do inflacji główna ekonomistka OECD, Laurence Boone, powiedziała, że decydenci powinni jasno komunikować, że nie podniosą stóp procentowych w wyniku niedoborów podaży, ale będą gotowi do działania, jeśli presja cenowa rozszerzy się i zacznie sama się napędzać.
To jednak zaledwie przykład zaburzeń równowagi, których wskutek pandemii jest w globalnej gospodarce więcej. Inne wskazywane przez organizację OECD to zwłaszcza podaż szczepionek – której jest znacznie większa w krajach bogatych, a także rosnąca przepaść w wynikach gospodarczych między gospodarkami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi oraz przepaść między wynikami rynku pracy krajów europejskich i USA.
W prognozach gospodarczych OECD przewidywał spowolnienie światowego wzrostu gospodarczego z 5,5 proc. w tym roku do 4,5 proc. w 2022 r., a następnie wzrost o 3,2 proc. w 2023 roku.
Inflacja w krajach G20 prawdopodobnie wzrośnie z 3,8 proc. w 2021 r. do 4,4 proc. w przyszłym roku, po czym spadnie do 3,8 proc. w 2023 r. Jednak OECD prognozuje, że w tym roku inflacja w strefie euro wyniesie poniżej 2 proc. 2,4 proc. w Wielkiej Brytanii i 2,5 proc. w USA.
Szefowa KE: To czas, by pomyśleć o obowiązkowych szczepieniach w państwach UE