Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział rozszerzenie sankcji na Rosję, odwrót niemieckiej gospodarki od tego kraju oraz potężne inwestycje w odnowienie niemieckiej armii.
– Wczoraj zdecydowaliśmy o tym, że dostarczymy broń do Ukrainy. Na agresję Putina jest tylko jedna odpowiedź. Drugie nasze zadanie to odsunięcie Putina od kontynuowania tej wojny. Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i zamykamy im system SWIFT – powiedział w Bundestagu Olaf Scholz.
Jak dodał, Niemcy wybudują dwa terminale od odbioru skroplonego gazu LNG „tak szybko, jak to możliwe”.
🚨Scholz announces Germany will build two LNG terminals, "as soon as we can". Will add to strategic coal and gas reserves.
— Tom Nuttall (@tom_nuttall) February 27, 2022
Niemcy utworzą też specjalny fundusz na odnowę swoich sił zbrojnych. Budżet 2022 będzie przewiduje jednorazowe 100 miliardów euro na inwestycje w siły zbrojne. Dodatkowo, ponad 2 proc. PKB Niemiec ma być inwestowane w obronę.
To wielki zwrot w polityce Niemiec, które do tej pory unikały wyraźnego zbrojenia się: według najnowszych dostępnych danych, w 2020 roku kraj ten przeznaczył na wojsko niecałe 53 mld dolarów, czyli 1,4 proc. swojego PKB.
100 Millarden Euro Sondervermögen für eine starke und leistungsfähige #Bundeswehr – Bundeskanzler Scholz in seiner Regierungserklärung zum Krieg in der #Ukraine
— Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) February 27, 2022
– To, co dzieje się na Ukrainie jest łamaniem wszelkich praw człowieka, prawa do wolności i suwerenności — powiedział kanclerz Niemiec.
Działania, które prowadzi Europa i Niemcy nazwał „włączeniem hamulca bezpieczeństwa, co ma powstrzymać potworny bieg wydarzeń”.
– To wstyd, że coś takiego ma miejsce – powiedział Scholz. Podkreślił też, że za wojnę odpowiedzialny jest Putin, a nie naród rosyjski.
Putins Krieg darf nicht alte Wunden aufreißen. Die Aussöhnung zwischen Deutschland und Russland ist ein wichtiges Kapitel der Geschichte.
Wir stehen an der Seite der #Ukraine. Und an der Seite der Russinnen und Russen, die mutig für Frieden, Freiheit und Menschenrechte einstehen.— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) February 27, 2022
Zdaniem ekspertów ten zwrot Niemiec, chociaż oczekiwany, jest nawet większy niż się pierwotnie spodziewali.
„Na ten moment wydaje się, że jest to niemal maksimum tego, co Niemcy sami z siebie mogli zaoferować”, powiedział 300Gospodarce Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
„Niemcy przekroczyli Rubikon. Niemal wszystkie niedzielne wystąpienia polityków niemieckich (wyjątek stanowi AfD) to przejście pewnej retorycznej granicy, której Niemcy dotąd nigdy nie przekroczyły – jednoznaczne, bezpośrednie, mocne uderzenie w Putina, odcinanie się od jego polityki, ostra krytyka, całkowity brak niuansów. To jednoznaczne opowiedzenie się po jednej ze stron i na to warto zwrócić uwagę”.
Wydatki na wojsko. Ekonomiści są zgodni: Polska musi je skokowo zwiększyć