Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) prognozuje wydobycie gazu ziemnego w Norwegii na poziomie 3 mld m3 w tym roku. Prognoza wydobycia w Norwegii ropy naftowej wraz z kondensatem i NGL na ten rok opiewa na 863 tys. ton.
Wcześniej PGNiG prognozowało na ten rok wydobycia gazu w Norwegii na poziomie 2,6 mld m3, a ropy naftowej na poziomie 920 tys. ton.
– Prognozowane zwiększenie wydobycia gazu ziemnego w latach 2022-2024 (w porównaniu do poprzednio opublikowanej prognozy z dnia 1 grudnia 2021 r.) dotyczy trzech złóż: Skarv, Gina Krog i Duva. W przypadku złóż Skarv oraz Gina Krog wzrost produkcji będzie możliwy dzięki zmianie strategii wydobycia gazu polegającej na zaprzestaniu ponownego zatłaczania gazu do złoża w celu intensyfikacji wydobycia ropy naftowej. W przypadku złoża Duva zwiększenie wydobycia gazu jest możliwe dzięki wykorzystaniu wolnych mocy instalacji wydobywczej obsługującej złoże Gjøa oraz sąsiednie, do której podłączona jest Duva. Zmiana strategii wydobycia gazu będzie miała także wpływ na profil wydobycia ropy naftowej ze złóż w latach 2022-2024 – podaje PGNiG
Na lata 2023-2024 PGNiG prognozuje w Norwegii wydobycie gazu na poziomie odpowiednio: 2,5 mld m3 i 2,9 mld m3, w porównaniu do odpowiednio: 2,4 mld m3 i 2,6 mld m3 prognozowanych poprzednio, a także wydobycie ropy na poziomie odpowiednio: 798 tys. ton i 928 tys. ton, wobec 791 tys. ton i 894 tys. ton w poprzedniej prognozie.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.
PKP Energetyka uruchomi system magazynowania energii w oparciu o zielony wodór