Produkt Krajowy Brutto (PKB) w II kwartale 2021 roku wzrósł o 2 proc. w strefie euro, natomiast w całej Unii Europejskiej o 1,9 procent.
Zaktualizowane dane dotyczącego unijnego PKB w ujęciu wyrównanym sezonowo podał urząd statystyczny Eurostat.
PKB w strefie euro wzrósł więc dokładnie tyle, ile przewidywali analitycy – konsensus rynkowy wynosił 2 proc. wzrostu w ujęciu kwartalnym.
Jeśli chodzi o wzrost w ujęciu rocznym, PKB wyrównany sezonowo w II kwartale wzrósł w strefie euro o 13,6 procent, czyli nieznacznie poniżej konsensu rynkowego (13,7 proc.). Dla całej Unii Europejskiej, PKB wzrósł w tym okresie o 13,2 procent.
Szybszy wzrost w regionie CEE
Chociaż wzrost w strefie euro jest nominalnie większy, to jeśli chodzi o tempo odbicia gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią, niektóre kraje spoza strefy radzą sobie lepiej.
Jak wskazują analitycy ING, z danych Eurostatu wynika, że w regionie Europy Środkowo-Wschodniej PKB wraca szybciej do poziomu sprzed pandemii, niż w krajach strefy euro.
Wśród trzech krajów, których wzrost gospodarczy nie tylko wrócił już do poziomu sprzed kryzysu, ale go przekroczył, są Rumunia, Węgry i Polska.
Rekordowy wzrost PKB Polski. „Odbijamy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi”