Pracodawcy w Polsce opublikowali we wrześniu 313 tys. nowych ofert pracy, tj. o 3,2 proc. mniej rok do roku i o 0,9 proc. mniej miesiąc do miesiąca, podano w raporcie „Oferty pracy w Polsce” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element.
Podkreślono, że biorąc pod uwagę zawirowania gospodarcze ostatnich miesięcy, aktualny spadek jest nadal niewielki.
Od maja 2022 roku liczba nowych ofert pracy spadła poniżej tej z analogicznych miesięcy przed rokiem i utrzymywała taki stan aż do sierpnia, kiedy osiągnęła niemal ten sam poziom co rok wcześniej. We wrześniu liczba nowych ofert, co prawda, zachowała wysoki poziom (313 tys.), ale do przebicia ścieżki sprzed roku (323 tys.) nadal trochę brakuje.
Jednak ten fakt nie powinien nas szczególnie niepokoić, ponieważ aktualny wynik nadal jest dużo wyższy niż jeszcze trzy lata temu (297 tys.), a więc przed wszystkimi kryzysami gospodarczymi mającymi wpływ na polski rynek pracy – zarówno przed pandemią jak i przed wojną na Ukrainie, podano.
– Wrzesień potwierdza, że polski rynek pracy po raz kolejny jest wyjątkowo odporny na różnego rodzaju szoki gospodarcze. Po wyraźnym spowolnieniu przyrostu miejsc pracy, jakie widzieliśmy na wiosnę, w ostatnich miesiącach sytuacja ustabilizowała się i pracodawcy nadal bardzo aktywnie tworzą nowej miejsca pracy i poszukują nowych pracowników. Przed nami dopiero początek dłuższych problemów gospodarczych, np. walki z inflacją i spowolnieniem gospodarczym, dlatego jest jeszcze za wcześnie, by ogłaszać, że kryzys całkowicie ominął polski rynek pracy. […] Jednak z pewnością w ten trudny okres wchodzimy w dobrej formie i ze sporym zapasem optymizmu – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
We wrześniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano w finansach – popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł przez rok o 36 proc. Dużo wyższa jest również liczba ogłoszeń wśród zawodów związanych z branżą IT (wzrost o 26 proc.).
Za to w przypadku zawodów fizycznych i medycznych już od kilku miesięcy notujemy spadki (odpowiednio -23 proc. oraz -5 proc.). W dodatku we wrześniu odnotowano wysoki spadek również w przypadku zawodów prawniczych (-12 proc. r/r).
– Choć pracodawcy w Polsce doświadczają dużych problemów, np. z kosztami surowców, pracy, energii czy finansowania, to nie zatrzymują się w rozwoju. Nadal na dużą skalę poszukują nowych pracowników. Wierzą, że mimo różnych trudności i wstrząsów gospodarczych najważniejszy dla nich czynnik, a więc popyt na ich produkty i usługi, pozostanie w przyszłości silny. Nie chcą więc ograniczać swoich inwestycji i innych planów rozwojowych – podsumował prezes Element. Recruitment Automation Software, Maciej Michalewski.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Więcej o polskim rynku pracy piszemy tutaj:
- Polski rynek pracy odporny na zawirowania. Liczba ofert spadła jedynie o 0,5%
- Rynek pracy: kryzys pogorszył sytuację młodych bardziej niż innych
- Znów rynek pracownika w usługach. Zaczyna brakować rąk do pracy
- Popularność OZE wpłynie na rynek pracy. Do 2050 r. branża zatrudni 5 razy więcej pracowników