Pierwsza w Polsce wielkoskalowa farma solarno-wiatrowa powstanie w Kleczewie w Wielkopolsce. Finansowanie zapewniło kilka instytucji, w tym Polski Fundusz Rozwoju.
Farma Kleczew Solar & Wind o mocy ponad 200 megawatów powstaje na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim. Buduje ją firma Lewandpol.
Spółka pozyskała na ten projekt 90 mln zł pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju. Oprócz tego łącznie 776 mln zł finansowania udzieliły ING Bank Śląski, PKO BP oraz mBank.
Energia z farmy jeszcze w tym roku
W pierwszym etapie projektu w Kleczewie powstanie 193 MW paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych. W kolejnych etapach elektrownia może zostać powiększona o ok. 250 MW w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii.
Energia z farmy w Kleczewie popłynie jeszcze w 2023 roku. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii elektrownia w Kleczewie będzie w stanie zasilić ok. 100 tys. gospodarstw domowych, zapewnia inwestor.
Inwestorem projektu jest spółka E&G z Grupy Lewandpol. Przygotowała go we współpracy z firmą Ergy.
– Kleczew Solar & Wind jest jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w regionie. Powstaje w znacznej części na terenach rekultywowanych, objętych historycznie wydobyciem węgla brunatnego – tłumaczy Andrzej Lewandowski, prezes Lewandpol Holding.
Jak dodaje, „przygotowując się wraz z Ergy do budowy projektu, zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw oraz umożliwienie dalszej rozbudowy projektu”.
– Dążymy do tego, aby takich projektów, jak Kleczew Solar & Wind było w Polsce znacznie więcej. PFR chce być partnerem dla polskich championów z branży OZE. Tak w praktyce wygląda budowanie polskiego łańcucha wartości w transformacji energetycznej – mówi wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.
Lewandpol zarządza już wybudowaną w 2015 roku Farmą Wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW. Firma podaje, że aktywnie poszukuje kolejnych, podobnych inwestycji.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Czytaj także:
- Ceny energii z OZE spadają. Paliwa kopalne coraz mniej konkurencyjne
- Nawet trzy razy więcej fotowoltaiki w Polsce do 2027 r. Jest nowa prognoza
- Posłowie poprawiają projekt ustawy wiatrakowej, eksperci grzmią. „Ustawa jest bublem”