Połowa Polaków chodzi do lekarza zarówno w ramach NFZ, jak i korzystając z prywatnych ubezpieczeń i polis. Co czwarty stawia wyłącznie na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Oto najnowsze wyniki badania CBOS, jak się leczymy.
Czy Polacy wolą korzystać z prywatnej, czy państwowej ochrony zdrowia? Częściową odpowiedź na to pytanie dają wyniki badania, jakie CBOS przeprowadził w dniach od 5 do 18 czerwca 2023 roku na próbie liczącej 1054 dorosłych Polaków.
Trochę prywatnie, trochę publicznie
Najczęstszy model korzystania z usług ochrony zdrowia to model mieszany. Aż 51 proc. Polaków korzysta zarówno z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli chodzi do lekarza na NFZ, jak i prywatnych ubezpieczeń.
Jednocześnie tylko na ubezpieczeniu w NFZ polega co czwarty badany. Taką formę wybiera 24 proc. ankietowanych.
Czytaj także: Polacy leczą zęby prywatnie. Dentystom nie opłaca się pracować dla NFZ-u
O wiele mniej zawierza swoje leczenie tylko sektorowi prywatnemu. Tylko jedna dziesiąta (11 proc.) korzysta jedynie z usług finansowanych samodzielnie lub dostępnych w ramach abonamentu czy polisy.
Pozostali ankietowani (14 proc.) w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie korzystali z żadnych usług i świadczeń zdrowotnych.
Trend sprzed pandemii
CBOS podaje, że pomijając nietypowy okres dwóch pierwszych lat epidemii koronawirusa w Polsce, obecne zmiany w sposobie korzystania z usług medycznych to kontynuacja trendów obserwowanych w poprzednich dwóch dekadach.
– W największym stopniu zwiększył się (osiągając wskaźniki nienotowane dotąd w historii naszych badań) udział korzystających z usług medycznych w sposób „mieszany”, czyli zarówno finansowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak i opłacanych samodzielnie lub dostępnych w ramach dodatkowej polisy zdrowotnej. W długofalowy trend wpisuje się zmniejszenie – do rekordowo niskiego poziomu – odsetka osób korzystających wyłącznie ze świadczeń oferowanych w systemie NFZ – podał CBOS w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Opracowała Amelia Suchcicka
Czytaj także:
- W Polsce brakuje leków w aptekach. Ministerstwo Zdrowia publikuje nową listę
- Za dużo mięsa, za mało warzyw. Powinniśmy zmienić dietę i nie chodzi tylko o zdrowie
- Inflacja niszczy zdrowie psychiczne Polaków. To spore koszty dla gospodarki
- Taka to pożyje, czyli Polki na zachodzie kraju najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem