Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc., utrzymując ją na tym samym poziomie już od 18 miesięcy. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.
Decyzja RPP nie wpłynęła znacząco na notowania złotego. Za dolara w środę po południu płacono 3,87 zł, a za euro 4,18 zł. Choć komunikat Rady nie przyniósł niespodzianek, eksperci zauważają, że coraz wyraźniej zarysowuje się przestrzeń do zmian w polityce pieniężnej.
– Luzowanie warunków monetarnych może nastąpić szybciej, niż sugerują to komentarze przedstawicieli NBP – komentuje Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.
Inflacja spada szybciej, niż zakładano
Największym argumentem przemawiającym za możliwym obniżeniem stóp są najnowsze dane o inflacji. W marcu wskaźnik CPI wyniósł 4,9 proc. rok do roku, czyli poniżej oczekiwań rynkowych, które zakładały odbicie do 5,1 proc. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym inflacja utrzymuje się poniżej projekcji.
Wraz z niższą dynamiką wzrostu płac – w lutym wyniosła ona 7,9 proc. przy oczekiwaniach na poziomie 8,7 proc. – coraz trudniej uzasadnić utrzymywanie restrykcyjnej polityki monetarnej.
– Zestawienie słabnącej inflacji i niższych wynagrodzeń podważa tezę o powrocie presji cenowej – zauważa Czyżkowski.
Na korzyść utrzymania obecnej sytuacji na rynku działa również mocna pozycja złotego. Polska waluta utrzymuje się blisko najwyższych poziomów względem dolara i euro od blisko pięciu lat.
Z drugiej strony, niepewność geopolityczna oraz nadchodzące wybory prezydenckie mogą skłonić RPP do wstrzymania się z decyzjami przynajmniej do czerwca. Rynek finansowy wycenia obecnie, że w 2025 roku stopy procentowe mogą spaść łącznie o 100 punktów bazowych – do poziomu 4,75 proc.
Dla uczestników rynku kluczowym momentem będzie czwartkowa konferencja prasowa prezesa Adama Glapińskiego. Wszystko wskazuje na to, że kolejna decyzja Rady – szczególnie w kontekście majowej konferencji i danych z II kwartału – może rozpocząć nowy rozdział w polityce pieniężnej.
Czytaj także:
- Inflacja nadal hamuje. mBank Research: okno do obniżek stóp procentowych jest otwarte
- Inflacja i bezrobocie w strefie euro spadają. Eurostat podał najnowsze dane
- Zapowiadane przez USA cła uderzą w światową gospodarkę – prognozuje Goldman Sachs
- Sprzedaż detaliczna rozczarowała. „Gospodarstwa domowe bardziej rozważnie wydają pieniądze”