Rusza projekt #NaukaDlaSpołeczeńswa, którego celem jest popularyzacja najciekawszych i istotnych społecznie prac badawczych z różnych dziedzin nauki.
W ramach projektu #NaukaDlaSpołeczeńswa wybrano najciekawsze i najbardziej innowacyjne technologie, które są odpowiedzią na potrzeby społeczne i globalne wyzwania.
Technologie dotyczą między innymi takich obszarów, jak ochrona środowiska i zapobieganie zmianom klimatycznym, zdrowie, technologie dla poprawy jakości życia społeczeństwa (m.in. w kontekście starzenia się społeczeństwa), żywność przyszłości, wykorzystywanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu, otwarta nauka czy sztuczna inteligencja w codziennym życiu.
Innowacje na styku nauki
Nauka odpowiedzialna społecznie to taka, która identyfikuje szanse i możliwości społeczeństwa, a także zachęca do dialogu i podjęcia działań. Odkrycia naukowe służą nie tyle samej nauce i gospodarce, ale całemu społeczeństwu. Wynalazki powstają nie na uczelniach i nie w samych przedsiębiorstwach, ale na ich styku. Każde odkrycie rodzi się najpierw w głowie naukowca.
Czytaj także: Badania naukowe powinny wspierać rozwój lokalnych społeczności w Polsce [WYWIAD]
Jednym z powodów pojawienia się idei nauki odpowiedzialnej społecznie był zbyt mały udział instytucji naukowych w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata. Zmiany są kluczowe, ponieważ to nauka obecnie dostarcza najlepszych rozwiązań.
Projekt #NaukaDlaSpołeczeńswa ma wzmocnić dialog pomiędzy środowiskiem naukowym a społeczeństwem poprzez popularyzację badań, rozwiązań i technologii, które wpływają na nasze życie, bezpieczeństwo i zdrowie. Prowadzony dialog ułatwi zrozumienie przez środowisko naukowe potrzeb i oczekiwań społecznych. Polacy oraz społeczność międzynarodowa dowiedzą się, jak duży wpływ badania naukowe i technologie mają na codzienne życie.
Nauka dla lepszego jutra
Realizacja projektu ma szczególne znaczenie dla rozwoju społecznego kraju i poszczególnych regionów.
Obowiązkiem ludzi nauki jest dzielenie się wiedzą i wynikami swoich badań, ponieważ bardziej wyedukowane społeczeństwo oznacza wzrost kapitału społecznego, świadomości obywatelskiej i stopnia uczestnictwa w kulturze. Popularyzacja nauki odgrywa ważną rolę w budowaniu dialogu nauki ze społeczeństwem oraz podnosi świadomość konieczności ponoszenia przez państwo i sektor prywatny nakładów na naukę.
Projekt #NaukaDlaSpołeczeńswa jest realizowany dzięki współpracy Fundacji Impact z Akademią Górniczo- Hutniczą w Krakowie.
Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.