W Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. To bardzo mało – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, dzięki której aptekarz uzyska możliwość wystawienia recepty na szczepienie przeciw grypie.
Kraska mówił, że w poprzednich latach, z powodu obostrzeń covidowych, liczba zakażeń grypą i innymi chorobami wirusowymi utrzymywała się na bardzo niskim poziomie.
– Teraz jest wysyp przypadków zakażenia grypą, także wirusem RSV. To dotyczy głównie dzieci. Połowa przypadków infekcji wirusowych to są infekcje u osób do 14. roku życia – mówił.
Poinformował, że zajętych jest 9,5 tys. łóżek pediatrycznych w szpitalach.
– Przed nowym rokiem zwiększyliśmy prawie o 1,5 tys. liczbę łóżek przeznaczonych dla młodych ludzi. W tej chwili to jest prawie 15 tys. – powiedział.
Kraska dodał, że dwa tygodnie temu wśród zakażeń dominował wirus RSV. Teraz liczba zakażeń grypą i RSV jest podobna i wynosi około 13 proc.
– Wydaje się, że jesteśmy już na szczycie fali, ale jeszcze za wcześnie (by to stwierdzić – PAP). Ten okres świąteczny i noworoczny trochę zaburzył nam statystykę, więc czekamy na najbliższe informacje – powiedział wiceminister.
Szczyt zachorowań na grypę w poprzednich latach przypadał na przełom stycznia i lutego.
Waldemar Kraska ma nadzieję, że to jest ten szczyt w tej chwili. Dodał, że w związku z powrotem dzieci do szkół po przerwie świątecznej należy się spodziewać w najbliższych dniach wzrostu liczby zakażeń.
Polacy nie szczepią się na grypę
Kraska poinformował, że w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. Stwierdził, że to jest naprawdę bardzo mało.
Zapewnił, że szczepionka przeciw grypie jest znana od lat i całkowicie bezpieczna. Choć nie zabezpiecza ona w 100 proc. przed zakażeniem, to chroni przed ciężkimi powikłaniami, np. przed zachorowaniem na zapalenie mięśnia sercowego.
Uprawnione do bezpłatnej szczepionki są kobiety w ciąży i osoby w wieku powyżej 75. roku życia. Do 50-procentowej refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i osoby w wieku od 65. do 75. roku życia. Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 proc.
Aby zaszczepić się w aptece, pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę. Ten kod można uzyskać też poprzez teleporadę.
– Chcemy to jeszcze uprościć (…). Chcemy to zmienić ustawowo. Na następnym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, chcemy zgłosić poprawkę, aby także aptekarz miał możliwość wystawienia nam tej recepty. Czyli wchodzimy do apteki, mamy chęć zaszczepienia, otrzymujemy to szczepienie w momencie, kiedy jesteśmy w aptece – zapowiedział Kraska.
Europa monitoruje sytuację koronawirusa
Według wiceministra zdrowia, jeśli chodzi o COVID-19, obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce jest opanowana. Kraska zaznaczył, że inaczej jest w Chinach, gdzie po długim okresie polityki zero covid i poluzowaniu obostrzeń liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie wzrasta.
– Eksperci obawiają się, że jeżeli będzie tak duża liczba nowych zachorowań, to ten wirus może zmutować – mówił.
Niektóre państwa europejskie, jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania, wprowadziły obowiązkowe testy dla osób przylatujących z Chin.
– My także będziemy to obserwować (…). Analizujemy to, mamy dzisiaj sztab kryzysowy, będziemy o tym rozmawiać – powiedział.
Polecamy:
- Sezon grypowy w pełni, jest już pół miliona chorych. Minister zdrowia apeluje
- Epidemia grypy zbiera swoje żniwo. Skokowy wzrost liczby zwolnień lekarskich
- Grypa rozgościła się w Polsce na dobre. Skierowanie na szczepienie będzie w IKP
- Szczyt trwającej fali Covid-19 po Nowym Roku. Ale „głównym problemem są zachorowania na grypę i na RSV”
- Sezon grypowy w pełni, jest już pół miliona chorych. Minister zdrowia apeluje