Unia Europejska ujawnia plan działania dotyczący zwalczania udziału dzieci w handlu narkotykami i przestępczości zorganizowanej.
W ostatnich latach w Europie pojawił się niepokojące zjawisko: wykorzystywanie dzieci przez gangi narkotykowe. Unia Europejska sprzeciwia się temu procederowi. Reakcja ma być wielopłaszczyznowa i skupiać się walce z przemytem kokainy, rekrutacją młodych ludzi do gangów oraz międzynarodowej współpracy w celu zwalczania tego problemu.
Młodzi ludzie wpadają w Europie wpadają w sidła handlu narkotykami – podaje dziennik The Guardian. Świadczą o tym, niedawne wydarzenia, takie jak aresztowanie 16-latka w Sztokholmie w związku z wielokrotnymi morderstwami.
Czytaj także: Europa bez jednego stanowiska wobec wojny Izraela z Hamasem. UE zwołuje nadzwyczajne spotkanie
– Te dzieci, wychowane i zradykalizowane, stają się odpowiednikiem dzieci-żołnierzy w hierarchii gangów narkotykowych – mówi Europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.
– Handel narkotykami organizowany przez przestępczość zorganizowaną jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa, przed którymi stoi dziś Europa, a sytuacja ulega eskalacji – dodała.
Walka z narkotykami w UE
W odpowiedzi na ten kryzys Unia Europejska uruchomia plan działania. Jednym z kluczowych aspektów jest wczesne wykrywanie, identyfikacja takich oznak, jak odsetek osób porzucających szkołę i udział w drobnych przestępstwach, które mogą wskazywać na rekrutację dziecka do handlu narkotykami.
Ponadto, Unia dąży do stworzenia europejskiego systemu ostrzegania o narkotykach, zapewniającego szybkie rozpowszechnianie informacji o substancjach niebezpiecznych wprowadzanych na rynek. Zintensyfikowano współpracę między portami europejskimi, ułatwiając skuteczniejszą wymianę informacji wywiadowczych i zakłócając szlaki przemytu.
Przemyt kokainy jest jednym z głównych problemów UE. Statystyki pokazują wzrost liczby konfiskat – tylko w 2021 r. skonfiskowano 303 tony tego narkotyku – pięć razy więcej niż dekadę temu.
Uznając globalny charakter tego kryzysu, Unia zwraca się do krajów Ameryki Środkowej i Łacińskiej. Tworzone są partnerstwa w celu wymiany informacji wywiadowczych i strategii, których celem jest rozbicie skomplikowanych sieci tych organizacji przestępczych. Trwają negocjacje z takimi krajami jak Ekwador, Brazylia, Boliwia, Peru i Meksyk w sprawie wymiany kluczowych danych z Europolem.
Oprac. Amelia Suchcicka
Czytaj także:
- Unia Europejska stawia się Chinom. Europa chce uczciwej konkurencji i sprawiedliwego handlu
- Unia Europejska walczy z nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Branża perfumeryjna na celowniku
- Unia Europejska kontra Elon Musk. Twitter portalem najbardziej podatnym na fake newsy
- Influencerzy kupują brokat na zapas. UE wprowadza ban na mikroplastik