Obniżenie emisji gazów cieplarnianych aż o 90 do 95 proc. do 2040 roku – tak rekomenduje naukowe ciało doradcze Unii Europejskiej. Według założeń pakietu Fit for 55 UE chce je zredukować o 55 proc. do 2030 roku.
Rada, której pełna nazwa to European Scientific Advisory Board on Climate Change, opracowała wytyczne do polityki klimatycznej dla instytucji unijnych. Proponuje, by całkowite emisje w okresie 2030-2050 zamknąć w przedziale 11-14 gigaton ekwiwalentu CO2. Ma to pozwolić na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza.
Nacisk na jak największe redukcje
Aby to osiągnąć, UE musi dążyć do redukcji emisji netto o 90-95 proc. do 2040 r. w stosunku do poziomów z 1990 r., przekonują naukowcy.
– Zalecenia Rady podkreślają potrzebę odważnych i transformacyjnych działań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w sposób, który jest zarówno sprawiedliwy, jak i wykonalny – mówi jej przewodniczący prof. Ottmar Edenhofer, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: Czysta energia wypiera paliwa kopalne. MAE: W kilka lat popyt na ropę przestanie rosnąć
Naukowcy przeanalizowali możliwe ścieżki zmian emisji gazów cieplarnianych. Wzięli także pod uwagę wkład wysiłku UE w globalną redukcję emisji. Rada rekomenduje, by Unia dążyła do maksymalnych poziomów ustalonych celów redukcji.
– Zalecany cel na rok 2040 i budżet na lata 2030-2050 można zrealizować, rozpoczynając od osiągnięcia obecnego celu redukcji emisji o 55 proc. do roku 2030. Dodatkowe krótkoterminowe redukcje emisji jeszcze bardziej zmniejszyłyby skumulowane emisje UE do 2050 r. – czytamy dalej.
Wiele możliwych scenariuszy
Rada proponuje szereg możliwych scenariuszy osiągnięcia tych celów. Wszystkie one uwzględniają znaczące wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej. Ale także elektryfikację i szersze wykorzystanie wodoru i innych alternatyw dla paliw kopalnych.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
– Ustanowienie ram politycznych, które zachęcają do redukcji emisji, jednocześnie zachęcając do szybkiego zwiększenia skali usuwania dwutlenku węgla, jest kluczowym wyzwaniem dla decydentów politycznych w nadchodzących miesiącach – komentuje prof. Ottmar Edenhofer.
– Rekomendowany cel na 2040 r. wymaga od nas szybkich działań, zapewniających sprawną transformację w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla środowiska i sprostania wyzwaniom związanym ze skalowaniem technologii. Istnieje wiele ścieżek prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej, co wymaga ostrożnego i elastycznego podejmowania decyzji w ramach możliwych polityk – dodaje wiceprzewodnicząca Prof. Laura Diaz Anadon.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy też:
- IPCC: Czas na obniżenie emisji jest teraz. Obecna polityka klimatyczna to za mało
- Koniec tanich lotów? Parlament UE zatwierdził zmiany w systemie uprawnień do emisji CO2
- Emisje z energetyki jeszcze wzrosły, ale to już koniec. „To początek końca ery paliw kopalnych”
- Światowe emisje CO2 osiągnęły w zeszłym roku rekordowy poziom. Jest najnowszy raport IEA