W niektórych krajach takich jak USA, Australia, Brazylia czy Zimbabwe firmy mogą wymagać od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Jednak w Unii Europejskiej nie ma podstaw prawnych, by o tym, czy szczepionka jest obowiązkowa, decydował prywatny pracodawca.
Latem coraz więcej pracodawców w USA zaczęło wymagać szczepień, by zwalczyć wzrost zakażeń spowodowany wariantem Delta karonowirusa. Prezydent Joe Biden 11 sierpnia wezwał firmy do wymagania szczepień od pracowników i zapewnił, że rząd federalny będzie ich w tym wspierał. Departament Sprawiedliwości również uznał, że obowiązkowe szczepienia są prawnie dopuszczalne.
W USA oraz więcej pracodawców wymaga szczepień
Ostatnie badania przeprowadzone przez firmę Littler Mendelson wykazały, że liczba pracodawców, którzy nakazują szczepienie lub planują wprowadzenie jakiejś formy wymagań, wzrosła z mniej niż 10 procent w styczniu do około 21 procent w sierpniu.
Po pełnym zatwierdzeniu 23 sierpnia przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) preparatu Pfizer-BioNTech, pracodawcy tym łatwiej mogą uzasadnić wymóg szczepień, istnieją jednak wyjątki związane ze stanem zdrowia, a także przekonaniami religijnymi. Niektórzy pastorzy ewangelikalni dostarczają dokumenty umożliwiające zwolnienie w związku z przekonaniami religijnymi członkom swoich kościołów, a prawicowe fora dzielą się strategiami obchodzenia wymogów szczepień – informuje portal NBC.
Jakie firmy w USA wprowadziły obowiązek szczepień?
Do firm, które wymagają od pracowników szczepień należą między innymi sieć sklepów Walmart, Bank of America, United Airlines, operator pociągów Amtrak, apteki i drogerie CVS i Walgreens oraz „New York Times”, „Washington Post” i CNN.
Linie lotnicze Delta zapowiedziały, że nie będą wprowadzać takiego wymogu, ale niezaszczepieni pracownicy będą płacić dodatkowo 200 dolarów na swoje ubezpieczenie zdrowotne. Firma uzasadniła, że leczenie choroby w szpitalu kosztuje linię średnio 40 tysięcy dolarów.
Jedynym stanem, w którym pracodawcy nie mogą wymagać szczepień od pracowników jest rządzona przed Republikanów Montana.
Firmy w Australii i Zimbabwe też mogą wprowadzać obowiązek szczepień
W Australii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych decyzja należy do pracodawców, którzy jednak dużo później i w mniejszej liczbie zaczęli ogłaszać zasady dotyczące szczepień. Do 15 listopada powinni w pełni zaszczepić się między innymi wszyscy pracownicy linii lotniczych Qantas i Virgin oraz największej w kraju firmy telekomunikacyjnej Telstra.
Kongres Związków Zawodowych Zimbabwe (ZCTU), reprezentujący 189 tysięcy osób, pozwał do sądu rząd i sześć firm za nakazywanie pracownikom przyjęcia szczepionki – informował we wtorek „Guardian”.
Pracodawcy, którzy zakazali pracownikom przychodzenia do pracy, o ile nie zostaną zaszczepieni, to państwowy Krajowy Zarząd Dróg i grupa telekomunikacyjna TelOne, ubezpieczyciel Zimnat, producent nawozów Windmill, grupa rolnicza Seed Co i państwowy Uniwersytet Manicaland.
czytaj także: Pentagon planuje wprowadzić obowiązkowe szczepienia na koronawirusa dla amerykańskich żołnierzy
W większości Europy wymóg niemożliwy do wprowadzenia
W tym kontekście tylko w kilku krajach Unii Europejskiej istnieje podstawa prawna umożliwiająca pracodawcom nakładanie szczepień na swoich pracowników w określonych sektorach.
We Francji taka podstawa prawna istnieje przy 11 chorobach (takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub odra) dla pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej lub domach opieki. Oprócz tego od 15 września wejdą w życie sankcje przewidziane dla niezaszczepionych przeciwko Covid-19 pracowników ochrony zdrowia.
W Niemczech pracodawcy nie tylko nie mają prawa wymagać szczepień, ale również pytać o to, czy pracownicy zdecydowali się zaszczepić. Mimo że są kraje Unii Europejskiej, które nakazują szczepienia w przypadku niektórych grup zawodowych, Niemcy unikają zmuszania kogokolwiek do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.
We Włoszech cały personel szkolny musi mieć przepustkę zdrowotną, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku płatnego testu z ostatnich 48 godzin.
W Grecji od 13 września do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo. Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego.
W Izraelu wszyscy pracownicy miejsc, do których wstępu reguluje system „zielonej przepustki” – na podobnych do włoskich zasadach – również zobowiązani są do jej posiadania. Dotyczy to m.in. zatrudnionych w szkołach, hotelach i restauracjach.
Podobnie w Rosji, gdzie kampania szczepień przebiega wolniej niż w wielu innych krajach, władze wielu regionów wprowadziły obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych, w tym pracowników medycznych, nauczycieli, urzędników, sprzedawców czy kierowców transportu publicznego.