Polska i Komisja Europejska podpisały umowę na finansowanie z Funduszu Odbudowy – poinformowała PAP rzeczniczka KE, Veerle Nuyts.
– Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania – powiedziała Nuyts w rozmowie z PAP.
Do podpisania zostały jeszcze umowy operacyjne. To porozumienie między danym państwem a Komisją Europejską. Ma zawierać dowody, że poszczególny etap planu został osiągnięty.
Państwa członkowskie mogą złożyć pierwszy wniosek o płatność po tym, jak podpiszą dokumenty. Warunkiem jest to, czy wykonały etapy i cele – dodała.
W przypadku Polski byłyby to kamienie milowe, związane ze wzmocnieniem niezależności polskiego sądownictwa – mówiła rzeczniczka KE. Chodzi także o wykorzystanie Arachne. To narzędzie informatyczne, wspierające państwa członkowskie w zwalczaniu nadużyć finansowych.
– Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa – zaznaczyła Veerle Nuyts.
Po przyjęciu w czerwcu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Polski czekano na potwierdzenie tego dokumentu także przez Radę UE. Był to warunek wypłaty Polsce środków z Funduszu. Jak dotąd nie zostały one jednak wypłacone.
Polski Krajowy Plan Odbudowy, zatwierdzony przez Komisję Europejską, opiewa na 35,4 mld euro (23,9 mld euro w formie dotacji i 11,5 mld euro w formie pożyczek).
Więcej o KPO piszemy tutaj:
- Kiedy Polska dostanie pieniądze z KPO? Rząd jesienią złoży pierwszy wniosek
- Czego zabrakło w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Eksperci biorą pod lupę cele w zielonej transformacji
- Polska na razie bez funduszy z KPO. Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym niewystarczająca