Strona główna Wykres Dnia Liczba testów na Covid-19 w UE. W tym rankingu Polska wypada najgorzej

Liczba testów na Covid-19 w UE. W tym rankingu Polska wypada najgorzej

przez Amelia Suchcicka

Najwięcej testów na Covid-19 w Europie zrobiła Wielka Brytania, a w przeliczeniu na mieszkańca Cypr. Polska jest na szarym końcu covidowej diagnostyki.

Do prawidłowej oceny sytuacji epidemiologicznej danego kraju w dobie pandemii niezbędna jest prawidłowa analiza zjawiska. Między innymi temu służy gromadzenie danych na temat zakażeń Covid-19 w populacji. Jednak oficjalne liczby wykrytych zakażeń koronawirusem wynikają z liczby wykonanych testów na koronawirusa w danym kraju.

Sprawdziliśmy więc, jak dziś – niemal dwa lata po rozpoczęciu pandemii – wygląda skala testowania w Polsce na tle Europy.

Ostatnia w UE na mieszkańca

W zestawieniu biorącym pod uwagę wykonanie testów na Covid-19 w przeliczeniu na populację spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się na ostatnim miejscu.

Na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej plasuje się Cypr, gdzie przeprowadzono ponad 22 tysiące testów przypadających na 1000 mieszkańców. Druga w kolejności pod tym względem jest Austria. Tam wykonano 13 tysięcy testów przypadających na 100 mieszkańców. Zatem teoretycznie każdego mieszkańca przetestowano 13 razy, jeśli założyć, że nie byłoby tam przyjezdnych.

Średnia liczba testów na 1000 mieszkańców

Jeśli popatrzymy na liczbę testów bez wzięcia pod uwagę liczby mieszkańców, sytuacja Polski się polepsza, ale nadal jest zła. Od początku pandemii wykonaliśmy w Polsce łącznie około 27 milionów testów.

To oznacza, że jesteśmy na podobnym poziomie co 10-milionowa (i bardzo popularna wśród turystów) Portugalia. Oznacza to też, że przeprowadziliśmy tylko trochę ponad połowę więcej testów niż niespełna 11-milionowe Czechy.

testy na Covid-19 Polska, Portugalia, Czechy

A jak wygląda sytuacja w większych krajach? We Francji przeprowadzono od początku pandemii ponad 200 milionów testów, we Włoszech niemal 145,5 milionów, w Niemczech 93,34 mln, a w Hiszpanii blisko 73 mln testów.

testy na Covid-19, Niemcy, Francja

Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich krajów UE pod względem łącznej liczby testów. Oprócz znacznie mniejszych od nas ludnościowo Czech i Portugalii wyprzedzają nas także inne małe kraje, takie jak Słowacja, Belgia czy Dania.

Pozaunijny lider kontynentu

Jak dotąd najwięcej testów na Covid-19 w Europie wykonano w pozaunijnym kraju, czyli Wielkiej Brytanii – prawie 369 milionów.

Polska ze swoimi 27 milionami wygląda przy tym dość blado. To oznacza, że przy populacji większej o o 76 proc. Wielka Brytania wykonała 12x więcej testów niż Polska.

testy na Covid-19, Wielka Brytania

Jeszcze mniej testów niż w Polsce wykonano między innymi na Ukrainie – niecałe 17 milionów oraz na Białorusi, gdzie zrobiono nieco ponad 11 milionów testów.

Tutaj prezentujemy animowaną grafikę pokazującą łączną liczbę testów na Covid-19 w wybranych krajach w zestawieniu z populacją:

Jak dostać skierowanie na darmowy test na Covid-19?

Aby otrzymać skierowanie na darmowy test na Covid-19 posiadając internetowe konto pacjenta należy wypełnić formularz.

Następnie otrzymasz SMS z informacją o najbliższym dostępnym terminie w wybranym punkcie. Na stronie internetowej można zmienić miejsce lub termin testu.

Powiązane artykuły