Płatności Klarna mają kilka odsłon, a w Polsce nie jest jeszcze dostępna pełna gama produktów szwedzkiego start-upu z polskimi korzeniami. Z tego tekstu dowiesz się, co to jest Klarna, jak działa i czy płatności są bezpieczne.

Firmę Klarna założył Sebastian Siemiątkowski, Polak z pochodzenia, który wychował się w Szwecji. To obecnie jeden z najlepiej wycenianych start-upów finansowych w Europie. Wartość Klarny jest oceniana na 5,5 miliarda dolarów.

Klarna – co to właściwie jest?

To firma dostarczająca technologie finansowe. Zakres jej działalności zależy od kraju. W Polsce jest on na razie ograniczony do pośredniczenia w płatnościach internetowych, co nie ma dużego wpływu na doświadczenie konsumenta. Sklepy mogą wybrać firmę jako dostarczyciela usługi natychmiastowych przelewów, przy których klient jest przenoszony na stronę swojego banku, żeby zalogować się i potwierdzić płatność.

Jednak usługi Klarny w innych krajach są dużo szersze i skierowane bezpośrednio do konsumentów. Aplikacja dostępna w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA pozwala na odroczenie płatności za zakupy internetowe lub podzielenie ich na kilka rat. W 2020 roku aplikacja ma stać się dostępna w Australii. Commonwealth Bank of Australia zainwestował w firmę 200 mln dolarów.

Odroczone lub podzielone płatności dla klienta nie wiążą się z żadnymi opłatami, a Klarna zarabia na prowizji od sklepu internetowego. Firma przeprowadza szybką ocenę wiarygodności kredytowej klienta zanim przyzna mu możliwość robienia zakupów na kredyt.

Opcja odroczonej płatności Klarna jest polecana szczególnie dla klientów sklepów odzieżowych, dając im możliwość przymierzenia ubrań w domu i ewentualnego zwrotu bez czekania na zwrot pieniędzy.

Klarna – czy to bezpieczne?

Firma jest na rynku od 15 lat i współpracuje z największymi markami na rynku, takimi jak H&M, Asos, Nike czy Adidas. Przejęła też niemieckiego operatora płatności Sofort. Zatrudnia około 3 tys. osób. W Szwecji działa jako instytucja bankowa, w kilku krajach wydaje też karty płatnicze.

>>> Czytaj też: Klarna została największym prywatnym start-upem fintechowym w Europie