Premier Mateusz Morawiecki wygłosił podczas dzisiejszego expose w Sejmie szereg propozycji programowych. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich:

1. Zmiana Konstytucji

„Oszczędności, które gromadzą Polacy w PPK są w pełni prywatnymi i dziedziczonymi oszczędnościami. Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu (…). Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj: zmieńmy konstytucję RP tak, aby zagwarantować prywatności i ochronę środków w PPK i na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE)” 

2. Dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii oraz powołanie Pełnomocnika ds. OZE 

„Kiedyś nie było nas stać na rozwijanie źródeł odnawialnych, a teraz nie stać nas na to, żeby ich nie rozwinąć, także dlatego, że może to dać potężny impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu (…) Energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm na morzu, elektromobilność, a także elektrownie jądrowe. To nie tylko program energetyczny, to także program gospodarczy. Polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej, polskie porty morskie – one wszystkie skorzystają na takich inwestycjach”

3. 2 miliardy ze środków krajowych i UE na program dla edukacji, 1000 zeroemisyjnych szkół

„W ciągu naszej kadencji przeprowadzimy wielką modernizację szkół – dodał, zapowiadając powstanie co najmniej 1000 zeroemisyjnych i samowystarczalny energetycznie ekologicznych szkół.”

4. Zmniejszenie liczby kontroli podatkowych oraz uproszczenie prawa podatkowego

„Zdecydowanie punktowo i systemową uprościmy prawo podatkowe i wprowadzimy następne rozwiązania wspierające polskie firmy małe i średnie przedsiębiorstwa”

Jak dodał premier, dziś jest o połowę mniej kontroli skarbowych niż w czasach rządów koalicji PO-PSL.

Ponadto Rząd chce wprowadzić ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców, takie jak na przykład możliwość natychmiastowego rozliczenia kosztów inwestycji w środki trwałe bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji.

5. Inwestycja miliardów w największe polskie projekty infrastrukturalne

„Zainwestujemy dziesiątki miliardów w największe polskie projekty. To m.in. przekop Mierzei Wiślanej, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, Via Baltica, Via Carpatia, przekop tunelu do Świnoujścia, w końcu Baltic Pipe”

6. Wzmocnienie bezpieczeństwa na drogach, pierwszeństwo pieszych

„Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów. Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej. Będziemy współfinansować bezpieczne chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki. Nie może być dłużej tak że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach. Badania pokazują że piesi zachowują się w większości roztropnie na przejściach, dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście.”

Premier zapowiedział też włączenie obywateli poprzez internet i mechanizmy demokracji bezpośredniej do tworzenia przepisów wzmacniających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

7. Walka z rajami podatkowymi 

„Będziemy dążyć do sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego. Wielkie międzynarodowe korporacje przez lata unikały płacenia podatków, różnymi sztuczkami księgowymi wyprowadzały pieniądze. To nie jest normalne. Największe i najbogatsze firmy świata muszą płacić podatki tam gdzie uzyskują zyski. Zmieniliśmy to częściowo w Polsce, będziemy zmieniać w Europie. Zaczęliśmy głośno mówić że trzeba skończyć z rajami podatkowymi że trzeba walczyć z mafiami – tak dziś powtarza to cała Europa, korzysta z naszych doświadczeń. Będę powtarzał jak Katon o Kartaginie – raje podatkowe muszą zniknąć muszą zostać zamknięte. To przecież żadne raje, to zmora dla zwykłych ludzi, dla rodzin i państw. To nie jest normalne, że Unia Europejska traci 150 miliardów euro rocznie w podatku CIT oraz 155 miliardów w podatku VAT”

8. Możliwość korzystania z urzędów w całym kraju, a nie tylko w miejscu zamieszkania

Premier Mateusz Morawiecki w swoim w zapowiedział stworzenie możliwości korzystania z usług urzędów poza miejscem zamieszkania. Zgodnie ze słowami Premiera, nowy rząd wprowadzi system sprawdzania zadowolenia obywateli z obsługi w urzędach. Co więcej, premier zapowiedział także, że obywatele będą mogli korzystać z urzędów także poza miejscem swojego zamieszkania, a co za tym idzie nie będą zmuszeni do korzystania z jednego konkretnego urzędu, aby załatwić pewną sprawę. „To nie ludzie są dla urzędów, a urzędy dla ludzi”

9. Estoński CIT

„Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. To wsparcie w reinwestycji zysków i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału”

O estońskim podatku CIT pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

>>> Czytaj też: Premier Morawiecki: budżet bez deficytu, zrównoważony