Inflacja cen konsumenckich w grudniu wzrosła do 3,4 proc. – najwyższego poziomu od października 2012 roku. Wśród składowych ceny żywności skoczyły o 7 proc. rok do roku.

Poniżej zebraliśmy najciekawsze rynkowe komentarze nt. dzisiejszego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego.

1. Żywność bardzo podrożała

„Inflacja rośnie do 3,4 proc. w grudniu. Żywność bardzo podrożała (+1,2 proc. w ujęciu miesięcznym), ale inflacja bazowa najprawdopodobniej przekroczyła 3 proc. w grudniu. W I kwartale bez problemów dobijemy do 4,5 proc.” – mBank Research.

2. Inflacja wystrzeliła mocniej niż fajerwerki na Sylwestra

Ceny żywności ponownie rosły powyżej wzorca sezonowego, a ich roczna dynamika przyspieszyła do 7 proc. rok do roku głównie za sprawą cen mięsa (wieprzowiny), a także owoców, warzyw oraz cukru. Wysoka dynamika cen żywności może się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Dużym czynnikiem niepewności są ceny drobiu. Wykrycie ptasiej grypy w krótkim okresie może skutkować nadpodażą drobiu i jaj na rynku. (…) W większym stopniu niż ceny żywności na wzrost inflacji wpłynęły ceny paliw, których miesięczny wzrost o 2,1 proc. połączył się z niską bazą statystyczną. Rozwój konfliktu w Zatoce Perskiej i potencjalny wzrost cen ropy stanowi istotny proinflacyjny czynnik ryzyka na początku roku.” – analitycy PKO Banku Polskiego.

3. „Perfect Storm”

„RPP troche ma przed soba „perfect storm”: rosnącą inflację bazową w obliczu wzrostu płacy minimalnej, rosnące ceny żywności w związku z globalnymi szokami podażowymi, rosnącę ceny energii po ich uwolnieniu oraz rosnące ceny paliw w związku z napięciami na bliskim wschodzie”Wojciech Stępień, ekonomista BNP Paribas.

Pojęcie „perfect storm” (sztorm doskonały) odnosi się do sytuacji, w której kombinacja różnych czynników w drastyczny sposób zwiększa siłę rażenia jakiegoś wydarzenia.

4. Zdumiewające wybicie inflacji

„Wstępny odczyt grudniowej inflacji okazał się być znacznie wyższy od oczekiwań: szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła do 3,2 proc., czyli znalazła się najwyżej od ponad 17 lat. Po tak mocnym wzroście inflacji w grudniu jest niemal pewne, że CPI utrzyma się wyraźnie powyżej 4 proc. w I kwartale 2020 r. i pozostanie powyżej 3 proc. przez większą część roku. Polityka pieniężna stała się nagle o wiele bardziej interesującym tematem” – analitycy Santander Banku.

5. Drastyczna podwyżka płacy minimalnej = podwyżki w sklepach

„Skok inflacji w grudniu głównie przez inflację bazową. Dotychczas szybko rosły głownie usługi, ale drastyczna podwyżka płacy minimalnej od stycznia (15 proc.) przełożyła się też na podwyżki towarów w handlu (amortyzując wzrost kosztów pracy)” – ING Economics Poland.

>>> Czytaj też: MFW: Inflacja w Polsce w 2020 roku będzie najwyższa w całej UE