Rynek najmu krótkoterminowego – którego głównym graczem jest dziś Airbnb – poszerza ofertę dla turystów i daje możliwość zarobku mieszkańcom miasta.

Ale szybki wzrost platformy może prowadzić do różnych problemów: wyższych cen mieszkań dla lokalnych mieszkańców, niekontrolowanego przyrostu turystyki w poszczególnych okolicach czy negatywnego wpływu na sektor hotelarski.

Poniżej prezentujemy pięć grafik z badania nt. Airbnb w Warszawie, przeprowadzonego przez DELabUW – interdyscyplinarny ośrodek badawczy Uniwersytetu Warszawskiego.

1. W WARSZAWIE DOMINUJĄ OFERTY WYSTAWIANE PRZEZ PROFESJONALNYCH GOSPODARZY

Wśród niemal 5,5 tysiąca ofert Airbnb w Warszawie aż 57% to lokale, których gospodarze dysponują czterema i więcej mieszkaniami na platformie. Świadczy to o wysokim poziomie profesjonalizacji najmu krótkoterminowego w Warszawie.

2. TOP 5% GOSPODARZY ODPOWIADA ZA PONAD POŁOWĘ REZERWACJI I PONAD 60% PRZYCHODÓW

Dla ofert aktywnych na Airbnb przez 12 miesięcy mediana rocznych dochodów wynosi 22 tysięcy złotych, zaś średnia ponad 27 tysięcy.

Jednocześnie można zaobserwować dużą koncentrację dochodów wśród małego grona gospodarzy: 5 proc. gospodarzy odpowiadało w tym okresie za ok. 30 proc. oferowanych miejsc, ok. 56 proc. rezerwacji oraz 60 proc. przychodów.

3. WIĘKSZOŚĆ OFERT W AIRBNB ZARABIAJĄCYCH WIĘCEJ NIŻ TRADYCYJNY WYNAJEM TO PROFESJONALNE OFERTY PEŁNYCH MIESZKAŃ, UDOSTĘPNIANE NA PRAWIE CAŁY ROK

Połowa mieszkań wynajmowanych przez Airbnb na Woli i w Śródmieściu zarabia więcej niż roczny wynajem jednopokojowego mieszkania drogą tradycyjną. W przypadku mieszkań 2-pokojowych, wyższe zarobki dotyczą 47% ofert Airbnb na Woli i 40% w Śródmieściu.

4. LICZBA OFERT AIRBNB WPŁYWA NA CENY MIESZKAŃ NA RYNKU WTÓRNYM

Liczba ofert Airbnb w stosunku do liczby mieszkań ma wpływ na ceny nieruchomości na rynku wtórnym: gdyby gęstość Airbnb na Żoliborzu wzrosła do poziomu na Woli, cena mieszkań wzrosłaby o ok. 5-6%. Dodatkowo ceny na rynku pierwotnym są silnie współzależne od gęstości Airbnb.

5. KONKURENCJA NIE JEST RÓWNOMIERNA WE WSZYSTKICH DZIELNICACH WARSZAWY

Na koniec ciekawostka: hotele są znacznie droższe w centrum (ok. 80 proc. wyższe ceny niż Airbnb), natomiast w kilku oddalonych od centrum dzielnicach to hotele są bardziej dostępne cenowo.

Warto odnotować również, że weekendowe obniżki cen hotelowych są wyższe w dzielnicach, w których dostępnych jest więcej ofert Airbnb. Sugeruje to związek między obecnością ofert Airbnb a sektorem hotelarskim, który musi reagować na pojawienie się konkurencji.

Autorami badania nt. Airbnb w Warszawie są dr hab. Katarzyna Śledziewska, Kristóf Gyódi, Wojciech Hardy oraz Joanna Mazur. Pełna prezentacja wyników badania jest dostępna tutaj [PDF].

>>> Czytaj też: Czy ceny mieszkań w Polsce galopują? Porównanie do pensji daje nam prawdziwy obraz