Przed ostatnie kilka dni gaz ziemny płynął rurociągiem jamalskim w odwrotnym kierunku niż zwykle. Paliwo było dostarczane z Niemiec do Polski – zamiast jak zwykle z Rosji przez Polskę do Zachodniej Europy.
Gazociąg jamalski zazwyczaj dostarcza gaz z Rosji na Zachód Europy. Jednak w poniedziałek 27 grudnia mija tydzień, od kiedy Niemcy przesyłają nim gaz do Polski – podaje agencja prasowa Reuters.
Z kolei rosyjski państwowy koncern Gazprom nie zaplanował na dzisiaj przesyłu gazu, jak wynika z danych z rynków towarowych – podaje agencja.
Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie – powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Dodał, że to pogarsza sytuację na rynku.
Niemiecki rząd odmówił komentarza w tej sprawie, a firmy zajmujące się przesyłem gazu odmówiły komentarza, o który prosiła je agencja.
Kryzys gazowy w Europie
Doniesienia Reutersa pojawiły się w momencie, gdy w Europie trwa kryzys energetyczny. Ceny gazu, który jest podstawą systemów ciepłowniczych w Europie Zachodniej, osiągają nienotowane nigdy poziomy.
Na ich poziom w istotnym stopniu wpływa polityka Rosji, która jest głównym eksporterem gazu do reszty Europy.
Więcej o sytuacji pisaliśmy w tych artykułach:
- Gwałtowny spadek cen gazu w Europie po informacjach o dostawach LNG z USA. „Przybyła kawaleria”
- Ceny prądu w 2022 w górę o 24%, ceny gazu o 54%. URE podał nowe taryfy
- PGNiG dostarczy gaz ziemny do Mołdawii
- Wysokie ceny gazu. Skąd się wziął kryzys energetyczny w Europie i jak długo to może potrwać?