Urlop macierzyński lub ojcowski to świadczenie pracownicze dostępne prawie we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach. Prawie, ponieważ jedynym bogatym państwem, w którym takie świadczenie nie istnieje są Stany Zjednoczone.
Urlopy rodzicielskie to potoczna nazwa świadczeń przysługującym rodzicom tuż po narodzinach dziecka. We wszystkich państwach europejskich oraz większości państw na świecie prawo reguluje warunki finansowanego przez rząd urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub adopcyjnego. Jednak liczba tygodni przyznanych na urlop rodzicielski i procent wynagrodzenia otrzymywanego w tym czasie mocno różnią się w zależności od kraju.
W przeważającej liczbie państw z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać zarówno matki, jak i ojcowie. W Europie wyjątkiem jest Szwajcaria i Chorwacja, gdzie świadczenie przysługuje wyłącznie matce.
Stany Zjednoczone to jeden z nielicznych krajów na świecie i jedyny bogaty, gdzie wymagany płatny urlop rodzicielski wynosi zero tygodni, czyli nie istnieje.
Podobnie pod tym względem jest tylko w Surinamie oraz Papui-Nowej Gwinei.
Stany Zjednoczone mają mniej ochrony i świadczeń z tytułu urlopu rodzicielskiego niż jakikolwiek inny kraj należący do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), międzynarodowego sojuszu, który obejmuje 40 krajów najbardziej rozwiniętych i o najwyższych dochodach (w tym Polskę).
W USA obowiązuje ustawa o urlopie rodzinnym i medycznym, która wymaga od pracodawców objętych ubezpieczeniem zapewnienia co najmniej 12 tygodni bezpłatnego urlopu rodzinnego po urodzeniu lub adopcji dziecka. Jednak w ustawie są liczne wyjątki. Urlop nie przysługuje pracownikowi, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 50 pracowników, gdy rodzic jest zatrudniony w firmie krócej niż 12 miesięcy oraz gdy zarobki pracownika umiejscawiają się górnych 10 proc. zarobków w firmie. Hojni pracodawcy mają możliwość przedłużenia liczby tygodni i zaoferowania rodzicom częściowego wynagrodzenia.
Niektóre stany stworzyły własne programy płatnego urlopu rodzicielskiego. Należą do nich Kalifornia, New Jersey, Nowy Jork, Rhode Island oraz Waszyngton.
Dla porównania podstawowy urlop macierzyński w Polsce trwa 20 tygodni i wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu macierzyńskiego matka może przekazać swoją część urlopu ojcu (maksymalnie 6 tygodni). Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego rodzicowi przysługuje jeszcze urlop rodzicielski, który może trwać 32 tygodnie, a zasiłek wynosi wówczas 60 proc. wynagrodzenia.