Na zakwaterowanie i utrzymanie uchodźców z Ukrainy przekazano dotychczas rodzinom i instytucjom oferującym im nocleg i pomoc w pierwszych tygodniach po przybyciu do Polski ponad 4 mld zł, poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Szwed przypomniał, że oprócz tego wysyłana jest pomoc humanitarna na Ukrainę, a także pomoc wojskowa.
– Nawet kwestia choćby środków przekazywanych dla rodzin i instytucji na utrzymanie uchodźców z Ukrainy to ponad 4 mld zł, ale też i inne środki, które przekazujemy – powiedział Szwed w radiowej Jedynce.
Co do zasady świadczenia dla osób, oferujących zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy są wypłacane przez samorządy z dołu, maksymalnie do 120 dni.
Gminy mogą jednak przedłużyć wypłatę świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni dla osób z zaświadczeniem o niepełnosprawności oraz ich opiekunów, emerytów, kobiet w ciąży, osób wychowujących dzieci do dwunastego miesiąca życia, opiekunów trojga i więcej dzieci.
Ponadto obywatele Ukrainy, którzy pozostali w Polsce mają prawo do pracy i wszystkich świadczeń na takich zasadach, jak Polacy.
Polecamy także:
- Ilu uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce? [AKTUALNE DANE]
- Zbiory zboża w Ukrainie na finiszu. Ceny pszenicy powracają do poziomu sprzed wojny
- Ani eurocenta nowego wsparcia dla Ukrainy. Największe kraje UE zakręcają kurek z pieniędzmi
- Jak reformować Ukrainę? Próba odpowiedzi w kolejnym Raporcie Fundacji Sterna
- Ukraińska gospodarka w zapaści. Dobija ją inflacja i największe od lat bezrobocie
- Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Polacy są „za”, ale pod pewnymi warunkami