Dostawy broni, budowa elektrowni atomowej w Polsce, wojna na Ukrainie. To tematy rozmów ministrów finansów Polski i Korei Południowej.
Magdalena Rzeczkowska i Czu Kiung Ho rozmawiali w czwartek w Seulu. Informację podała agencja Yonhap.
W czasie rozmów Czu ocenił, że sprzedaż Polsce uzbrojenia przez Koreę Płd. odzwierciedla wysoki poziom współpracy pomiędzy obu krajami – podał Yonhap, podkreślając, że obie strony zawarły niedawno warte ok. 12,3 mld dolarów porozumienie w sprawie zakupu m.in. czołgów i myśliwców.
Czu poprosił polskie władze o wspieranie starań Korei Płd. o budowę elektrowni atomowej opartej o technologię reaktorów APR1400 w Pątnowie. W październiku koreański koncern KHNP oraz spółki PGE i ZE PAK podpisały w Seulu list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy.
Koreański minister podkreślił również, że wartość wymiany handlowej pomiędzy obu krajami wzrosła w ubiegłym roku do rekordowej wartości, pomimo wyzwań związanych z pandemią Covid-19. Wartość handlu dwustronnego wyniosła w 2021 roku 7,7 mld dolarów, w porównaniu z 6,4 mld dolarów w roku poprzednim.
Rzeczkowska przekazała Czu nowe informacje na temat trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i pozytywnie oceniła pomoc humanitarną przekazywaną przez Koreę Płd. – podała południowokoreańska agencja, powołując się na resort finansów w Seulu.
Czytaj także:
- Plany budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. KHNP rozpoczął badania terenu
- Koreańczycy chcą sfinansować połowę projektu jądrowego w Polsce
- Korea Południowa chce wejść na europejski rynek poprzez elektrownię atomową w Polsce
- Polska chce produkować południowokoreańską broń u siebie
- Jak będzie działać polska elektrownia atomowa, czyli czym się różni technologia USA od koreańskiej
- Gdzie powstaną elektrownie jądrowe w Polsce. Dwie lokalizacje są już znane
- Westinghouse podał do sądu KHNP. Czy Korea może oferować Polsce reaktor bez zgody firmy z USA?