Ponad połowa Polaków nie podejmuje żadnego rodzaju aktywności fizycznej. Pod tym względem zajmujemy jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej.
Jak pisze tygodnik PIE, regularna aktywność fizyczna ma pozytywne skutki nie tylko dla jednostki, ale także dla całych społeczeństw i gospodarek.
W opublikowanym niedawno raporcie OECD i WHO zwrócono uwagę, że podejmowanie aktywności fizycznej może zapobiegać niektórym chorobom, wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie poznawcze. Z kolei korzyści dla gospodarki to zdrowsza populacja, przewidywana większa długość życia i niższe wydatki na opiekę medyczną.
Czytaj także: Kto bogatemu zabroni, czyli co trzeba wiedzieć o mundialu w Katarze
Według PIE możemy wyróżnić dwa główne typy aktywności fizycznej. Pierwszy to ćwiczenie i uprawianie sportu, jak piłka nożna, fitness czy pływanie. Drugi to aktywność podejmowana rekreacyjnie albo niezwiązana ze sportem, jak dojazd do pracy na rowerze, taniec czy praca w ogrodzie lub inna praca fizyczna. Najważniejszy jest jednak nie rodzaj aktywności, ale jej regularność przy minimalnej częstotliwości, wynika z zaleceń WHO.
Aktywność fizyczna w Polsce i w UE
– W badaniu przeprowadzonym we wszystkich krajach Unii Europejskiej respondenci byli pytani o częstość podejmowania ruchu. Osobne pytanie dotyczyło sportu, a osobne innych form aktywności fizycznej – podano w PIE.
W Polsce na pierwsze pytanie odpowiedziało 22 proc. osób. Natomiast inną formę ruchu przynajmniej raz w tygodniu podejmuje 21 proc. respondentów. Przy tym aż 57 proc. nie jest aktywna fizycznie.
Na tle krajów UE nie wypadamy najlepiej. W Unii średnio 62 proc. osób minimum raz w tygodniu podejmuje jakąś formę ruchu. Warto jednak dodać, że wśród poszczególnych państw pojawia się pod tym względem duże zróżnicowanie. Podczas gdy w Holandii brak regularnego ruchu dotyczy zaledwie 7 proc. społeczeństwa, w Portugalii jest to aż 73 proc.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Potrzebę promowania regularnej aktywności fizycznej podkreśla OECD. Ważne są inicjatywy oddolne, w miejscach pracy czy placówkach opieki zdrowotnej. Ze względu na kształtowanie dobrych nawyków istotną rolę pełnią szkoły, które przede wszystkim powinny zachęcać do ruchu.
Inny rodzaj działań może obejmować zwiększenie dostępności różnego rodzaju obiektów sportowych i poprawę infrastruktury tak, by promować aktywność na świeżym powietrzu, czytamy w PIE. Pomóc może także zachęcanie społeczeństwa do aktywnych form transportu poprzez poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz inwestycje w infrastrukturę pieszą i rowerową.
Więcej o zdrowiu piszemy tutaj:
- Za dużo mięsa, za mało warzyw. Powinniśmy zmienić dietę i nie chodzi tylko o zdrowie
- Taka to pożyje, czyli Polki na zachodzie kraju najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem
- Inflacja niszczy zdrowie psychiczne Polaków. To spore koszty dla gospodarki