Rząd podjął uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
– Rada Ministrów podejmuje działania, aby zapewnić odpowiednie finansowanie budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Chodzi o elektrownię na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, w oparciu o sprawdzoną i bezpieczną technologię reaktorów AP1000 z USA – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Kolejny krok do budowy polskiej elektrowni jądrowej. Jest umowa z wykonawcą
Program budowy elektrowni jądrowych jest jednym z kluczowych wyzwań w polskim sektorze energetycznym. Trwałe uniezależnienie się od dostaw energii i nośników energii z Rosji oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu m.in. o krajowe moce wytwórcze, stwarzają potrzebę jak najszybszej realizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, wskazano także.
Rządowe wsparcie dla spółki PEJ
Uchwała zakłada, że rząd podejmuje działania, aby zapewnić warunki do budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Chodzi w szczególności o:
– opracowanie projektów przepisów, w oparciu o które możliwe będzie udzielenie gwarancji lub poręczeń w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa, dla zapewnienia finansowania dłużnego, które jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji inwestycji;
– podwyższenie kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Rada Ministrów ma zobowiązać właściwe organy i podmioty do podjęcia działań, które będą służyły zapewnieniu finansowania realizacji inwestycji oraz podwyższeniu kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polecamy także:
- Atom kontra wiatr i słońce. Jak USA i Niemcy rywalizują o ukraińską energetykę
- Niemcy wyłączyli ostatnią elektrownię atomową. To wiąże się z ogromnymi kosztami
- Polacy akceptują budowę małych reaktorów jądrowych. Uważamy je za bezpieczne
- Nie tylko budowa reaktorów. By mieć energetykę jądrową trzeba też inwestować w ludzi