Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego poparła projekt zmian w traktatach tworzących Unię Europejską. Chce między innymi zwiększenia roli Parlamentu, który miałby wybierać przewodniczącego Komisji Europejskiej, oraz ustanowienia wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska.
W projekcie zawarto także zwiększenie kompetencji UE w zakresie spraw zagranicznych, obronnych, energii, infrastruktury transgranicznej oraz wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Planowane jest też wprowadzenie ogólnounijnego mechanizmu referendalnego.
Sprawozdanie zatwierdzone przez Komisję Spraw Konstytucyjnych będzie stanowić wkład Parlamentu w Konwent w sprawie rewizji Traktatów Unii.
– Sprawozdanie zawierające projekt zmian do Traktatów zostało w środę przyjęte przez eurodeputowanych 19 głosami za, przy 6 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się. Załączona uchwała została przyjęta 20 głosami za, przy 6 głosach przeciw i braku wstrzymujących się. Posłowie do Parlamentu Europejskiego ponawiają swój apel o zmianę Traktatów UE i zwracają się do Rady o “natychmiastowe i bez odbycia dyskusji przedłożenie propozycji […] Radzie Europejskiej”, aby można było utworzyć Konwent – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.
Wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego
Jak wskazano, europosłowie wzywają do wprowadzenia bardziej dwuizbowego systemu, który wzmocniłby rolę Parlamentu i zmienił mechanizmy głosowania w Radzie.
Czytaj też: KPO dzień po wyborach? Tusk jedzie do Brukseli. Ale pieniądze dla Polski tak szybko nie spłyną
– Unia byłaby lepiej przygotowana do działania poprzez znaczne zwiększenie liczby decyzji podejmowanych w drodze głosowania większością kwalifikowaną (QMV) i w drodze zwykłej procedury ustawodawczej (OLP), podczas gdy Parlament uzyskałby pełnoprawne prawo inicjatywy ustawodawczej i stałby się współprawodawcą w długoterminowego budżetu UE – czytamy także.
Ponadto europosłowie wzywają także do odwrócenia obecnych ról Rady i Parlamentu w wyborze przewodniczącego Komisji (który zostałby przemianowany na „europejski organ wykonawczy”), w wyniku czego Parlament w przyszłości mianowałby przewodniczącego Komisji, a Rada Europejska zatwierdzałaby.
Eurodeputowani z Komisji proponują także umożliwienie przewodniczącemu Komisji wyboru jej członków w oparciu o preferencje polityczne, przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi geograficznej i demograficznej.
W projekcie sprawozdania wzywa się do wprowadzenia mechanizmu ogólnounijnych referendów w sprawach istotnych dla działań i polityk Unii (w tym zatwierdzania propozycji reformy Traktatu) oraz do wzmocnienia istniejących mechanizmów partycypacyjnych.
Wyłączne kompetencje dla UE
Eurodeputowani chcą ustanowienia wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska i różnorodności biologicznej oraz kompetencji dzielonych w kwestiach zdrowia publicznego, ochrony ludności, przemysłu i edukacji. Proponują rozwój kompetencji dzielonych Unii w obszarach energii, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa zewnętrznego i obrony, polityki granic zewnętrznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz infrastruktury transgranicznej.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Projekt raportu zawiera także propozycje dotyczące:
- polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony (decyzje ws. sankcji i etapów rozszerzenia podejmowane przez większość, a także unia obronna posiadająca potencjał wojskowy);
- jednolitego rynku, gospodarka i budżet (walka z rajami podatkowymi, głosowanie większościowe w przypadku decyzji podatkowych, pięcioletnie okresy budżetu długoterminowego);
- postępu społecznego;
- edukacji;
- handlu i inwestycji;
- niedyskryminacji (rozszerzanie listy grup chronionych, odniesienie do „równości płci” we wszystkich Traktatach);
- klimatu i środowiska (ograniczenie globalnego ocieplenia i ochrona różnorodności biologicznej jako cele Unii, ochrona naturalnych podstaw życia i zwierząt, zgodnie z podejściem „jedno zdrowie”);
- polityki energetycznej (zintegrowana europejska unia energetyczna);
- przestrzeni wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa (dodatkowe kompetencje Europolu, przemoc ze względu na płeć i przestępstwa przeciwko środowisku ścigane na mocy prawa UE);
- migracji (wspólne minimalne standardy dotyczące obywatelstwa i wiz, silniejsze środki bezpieczeństwa granic, stabilność gospodarcza i społeczna oraz dostępność wykwalifikowanej siły roboczej).
Sprawozdanie ma zostać poddane głosowaniu przez wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej w listopadzie.
Polecamy także:
- Wyższe cele redukcji emisji CO2 dla autobusów i ciężarówek. Tego chce komisja Parlamentu Europejskiego
- UE chce walczyć z wykorzystywaniem dzieci w handlu narkotykami. Ma plan
- UE musi zredukować emisje metanu z górnictwa. Eksperci: Polska propozycja to za mało
- UE porzuca zakaz toksyn i chowu klatkowego. Zamiast tego woli skupić się na klimacie
- Europa bez jednego stanowiska wobec wojny Izraela z Hamasem. UE zwołuje nadzwyczajne spotkanie