Aż jedna trzecia dorosłych w Niemczech cierpi z powodu chorób psychicznych – wynika z raportu „AXA Mental Health Report“ przeprowadzonego w 2023 roku. Badania pokazują, że najistotniejszy wpływ na zdrowie psychiczne człowieka ma przekonanie o sensowności wykonywanych przez niego zajęć.
Według sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Ipsos na zlecenie koncernu ubezpieczeniowego AXA wynika, że prawie co 3 dorosły Niemiec cierpi m.in. na: depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia łaknienia oraz zaburzenia kompulsywno-obsesyjne. Aż 41 proc. kobiet w wieku 18-34 komunikuje o toczącym się leczeniu choroby o podłożu psychicznym.
W ramach przeprowadzanego raportu „AXA Mental Health Report“, blisko 1000 Niemców między 18. a 75. rokiem życia w okresie od 15 listopada do 11 grudnia 2023 roku, brało udział w interaktywnej ankiecie.
Co wpływa na chorobę
Czynnikiem, który najbardziej wpływa na stan zdrowia psychicznego jest poczucie sensowności w podejmowanych działaniach, jak wynika z wypowiedzi ankietowanych. 21 proc. Niemców uważa, że jeśli znajduje uzasadnienie dla swoich zajęć, nie jest w dużym stopniu narażona na choroby o podłożu psychicznym – czytamy w Die Welt.
Poza tym na dobrą kondycję psychiczną wpływają także dobre kontakty z osobami z najbliższego kręgu. Możliwość opowiedzenia o swoich problemach najbliższym, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się choroby.
Inne czynniki
Według raportu czynnikami, które wpłynęły na ogólną kondycję psychiczną Niemców są: rosnące ceny (89 proc.), wojna w Ukrainie (81 proc.) oraz stan gospodarki (76 proc.). Ponadto na stan zdrowia psychicznego oddziałują: choroby i pandemia (70 proc.) oraz zmiany klimatu (67 proc.).
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
U większości ankietowanych (57 proc.) została postawiona diagnoza przez lekarza psychiatrę lub przez psychologa. U 17 proc. rozpoznanie przeprowadził lekarz rodzinny. Natomiast 24 proc. dotkniętych chorobą nie zamierza poddać się leczeniu. W poprzednim roku 18 proc. ankietowanych nie wyrażało aprobaty na rozpoczęcie terapii.
W porównaniu z innymi krajami, w których została przeprowadzona ankieta, Niemcy i Wielka Brytania (32 proc.) znajdują się na szczycie rankingu pod względem osób dotkniętych chorobami psychicznymi.
Polecamy:
- Kochalski z RPP mówi o stopach procentowych. Posiadacze kredytów nie będą zadowoleni
- Niemal co drugi Polak ma problemy ze snem. Gospodarka traci na tym miliardy
- Koniec z patologią w najmie krótkoterminowym. Wejdą nowe przepisy, choć nieprędko