Każde posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) od marca 2025 r. może być momentem cięcia stóp procentowych, ocenia Citi Handlowy.
– W przeszłości Rada Polityki Pieniężnej nie podążała automatycznie za innymi bankami centralnymi i również tym razem nie spodziewamy się ze strony RPP natychmiastowej reakcji. Niemniej presja na obniżki stóp procentowych będzie narastała. Chociaż wypowiedzi prezesa NBP sugerują rozpoczęcie cyklu obniżek w III kwartale 2025 roku, wydaje się, że już począwszy od marca każde posiedzenie RPP może być tym, w którym może dojść do cięcia – czytamy w „CitiWeekly”.
Stopy procentowe wysokie na tle regionu
Bank zaznaczył, że biorąc pod uwagę ostatnią poprawę perspektyw inflacyjnych na świecie, stopy procentowe w Polsce pozostają na relatywnie wysokim poziomie i w przeciwieństwie do Czech lub Węgier, od dłuższego czasu nie uległy zmianie.
– Część inwestorów kupowała złotego właśnie z powodu znacznej różnicy w poziomie stóp procentowych, jednak cięcia stóp przez największe banki centralne na świecie mogą pobudzić popyt ze strony również innych inwestorów – tych, którzy zainteresowani są przede wszystkim rynkiem obligacji – czytamy dalej.
Citi Handlowy przewiduje, że w tym roku Fed obniży stopy o ok. około 125 pb, a na najbliższym posiedzeniu we czwartek o 25 lub 50 punktów.
Podczas konferencji w ubiegłym tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że jeśli inflacja ustabilizuje się, a projekcje banku centralnego będą zapowiadały jej spadek, to można liczyć na podjęcie dyskusji o obniżaniu stóp procentowych „w marcu czy po marcu” przyszłego roku.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Polecamy także:
- Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych. Polska odstaje coraz bardziej
- Glapiński: inflacja jeszcze wzrośnie w tym roku. Kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych
- Inflacja w górę, są nowe dane GUS. Co podrożało najbardziej?
- Polski budżet jest zbyt rozrzutny? „Decydenci i inwestorzy nie doceniają ryzyka”