Europejskie firmy, w tym polskie przedsiębiorstwa, w 2025 roku mierzą się z jednym, powracającym wyzwaniem – troską o dobrostan i zdrowie psychiczne pracowników. Pracodawcy zauważają, że zmęczenie, stres i wypalenie zawodowe przekładają się nie tylko na atmosferę w miejscu pracy, ale także na efektywność zespołów.
Jak pokazuje najnowszy raport SD Worx, to właśnie ten obszar wskazuje aż 28 proc. badanych firm jako priorytetowy problem do rozwiązania.
Z raportu wynika, że aż 53 proc. Polaków postrzega swoją pracę jako źródło stresu i obciążenia psychicznego. Ponad 46 proc. zatrudnionych przyznaje, że nie czuje się w pracy w pełni zdrowo i komfortowo. To dane wyższe niż średnia europejska, która wskazuje, że podobne odczucia ma 38 proc. badanych.
Coraz częściej problemy ze zdrowiem psychicznym skutkują też zwolnieniami lekarskimi. Na takie L4 w 2024 roku zdecydowało się 18 proc. Europejczyków, ale wśród najmłodszych pracowników (poniżej 35. roku życia) ten odsetek wynosi już aż 25 proc. To sygnał, że nowe pokolenia pracowników są bardziej świadome swoich granic i nie wahają się korzystać z przysługujących im praw.
Utrzymanie pracowników i rekrutacja wciąż na liście wyzwań
Choć dobrostan znalazł się na pierwszym miejscu wśród wyzwań dla HR, na kolejnych pozycjach pozostają klasyczne problemy rynku pracy: utrzymanie pracowników (25 proc.) oraz pozyskiwanie nowych talentów (24 proc.). Mimo nieco niższych wyników niż rok wcześniej te kwestie nadal spędzają sen z powiek działom HR.
Niepokojąco rośnie także problem braków kadrowych — aż 44 proc. pracowników w Europie i 46 proc. pracodawców przyznaje, że już dziś zespoły są niedoborowe,. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć w najbliższych latach.
Rozwój i elastyczność firm to teraz konieczność
Eksperci SD Worx podkreślają, że przyszłość HR będzie należeć do firm, które postawią na rozwój wewnętrznych talentów, inwestycje w systemy wsparcia zdrowia psychicznego oraz elastyczne zarządzanie ścieżkami kariery. Coraz większą rolę będą odgrywać rozwiązania technologiczne usprawniające zarządzanie wynagrodzeniami, procesami kadrowymi oraz mobilnością wewnętrzną.
Przed pracodawcami stoi zadanie nie tylko odpowiedniego dbania o swoich pracowników. Muszą też zbudować przewagę konkurencyjną na coraz trudniejszym rynku pracy. Kluczowe stanie się wypracowanie kultury organizacyjnej, w której dobrostan zatrudnionych będzie równie ważny, jak wyniki finansowe firmy.
Czytaj także:
- Neuroróżnorodność w pracy. Jak technologia może wspierać, a kiedy wyklucza?
- Ile zarabia kolega z pracy? Polacy chcą znać przedziały wynagrodzeń, a nawet dokładne kwoty
- Rekrutacje w Polsce trwają nawet 2,5 miesiąca. Nowy raport eRecruiter pokazuje, gdzie firmy tracą czas
- Firmy deklarują, że utrzymają zatrudnienie. Mimo to coraz więcej Polaków obawia się utraty pracy