Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4 proc. w skali roku w marcu 2025 r. wobec 4,3 proc. rok do roku inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,3 proc.
Jak podano w komunikacie Eurostatu, najniższe roczne wskaźniki odnotowano we Francji (0,9 proc.), Danii (1,4 proc.) i Luksemburgu (1,5 proc.). Natomiast najwyższe stopy odnotowano w Rumunii (5,1 proc.) i na Węgrzech (4,8 proc.). Podium państw o najwyższej inflacji zamyka Polska.
„W porównaniu z lutym 2025 r. roczna inflacja spadła w szesnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w jednym i wzrosła w dziesięciu” – napisano w komunikacie.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w Polsce inflacja konsumencka w marcu wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rocznym. Względem poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc.
Tymczasem inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,2 proc. rok do roku w marcu 2025 r. Miesiąc wcześniej wskaźniki ulokowały się na poziomie 2,3 proc. – podał Eurostat w finalnych danych. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,6 proc. Natomiast rynek spodziewał się inflacji dla strefy euro na poziomie 2,2 proc. w skali roku.
Największy wkład w roczną stopę inflacji w marcu w strefie euro miały usługi (+1,56 punktu procentowego). Następnie uplasowały się żywność, alkohol i tytoń (+0,57 punktu procentowego), towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,16 punktu procentowego) i energia (-0,10 punktu procentowego).
Jeśli chodzi o całą Unię Europejską, to inflacja HICP w marcu wyniosła 2,5 proc. w skali roku. W poprzednim miesiącu wskaźnik był na poziomie 2,7 proc. rok do roku.
Polecamy również:
- Inflacja nadal hamuje. mBank Research: okno do obniżek stóp procentowych jest otwarte
- Inflacja i bezrobocie w strefie euro spadają. Eurostat podał najnowsze dane
- Wysoka inflacja a spadek popytu na piwo
- Czy papierosy będą luksusem? Unia Europejska szykuje rewolucję w akcyzie