Agencja Badań Medycznych na drodze konkursu wyłoni projekty przewidujące utworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). ABM przeznaczy na ten cel 100 mln złotych.
Inicjatywa ma na celu zwiększenie liczby badań klinicznych i ich uczestników w Polsce. Pozwoli także wykorzystać potencjał sektora badań klinicznych dla zwiększenia konkurencyjności krajowej gospodarki.
Innowacyjność polskiej medycyny
Powstanie CWBK pomoże w rozwoju nauk medycznych. Przyczyni się też do zwiększenia konkurencyjności polskiego rynku w zakresie obsługi badań klinicznych oraz wzrostu innowacyjności polskiej medycyny. Wprowadzone rozwiązania, pozwolą na skrócenie całkowitego czasu przeprowadzenia badania oraz zwiększą jakość uzyskanych danych.
“Centra Wsparcia Badań Klinicznych pozwolą na realizację badań na najwyższym, europejskim poziomie. To pakiet rozwiązań dla naukowców, lekarzy oraz pacjentów umożliwiający dostęp do najnowszych terapii już na etapie ich wdrożenia przy zachowanych najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa” – podsumowuje Prezes ABM – Radosław Sierpiński.
Zmiany te pozwolą na uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce, co przyczyni się do częstszego wyboru przez sponsorów polskich ośrodków badawczych. Tym samym spowoduje wzrost liczby prowadzonych badań i dostępu do innowacyjnych terapii dla pacjentów.
“Stworzenie Centrów Wsparcia Badań Klinicznych jest realizacją ubiegłorocznych obietnic i przyczyni się do poprawy atrakcyjności rynku badań klinicznych w Polsce, a co najważniejsze do wzrostu dostępności do badań dla pacjentów, poprawy ich standardu i bezpieczeństwa” – powiedział Sierpiński.
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w ramach konkursu wynosi 100 mln złotych.
“Biorąc pod uwagę wielkość populacji Polski, wartość polskiego rynku badań klinicznych powinna być trzykrotnie większa niż obecnie 2 mld zł” – tłumaczy Prezes Sierpiński.
Szczegóły konkursu
Centra Wsparcia Badań Klinicznych powstaną w ramach Planu Rozwoju Badań Klinicznych. ABM dofinansuje trzy obszary: zasobów ludzkich, rozbudowy istniejącej infrastruktury oraz systemów wspierających i jakościowych. W efekcie powstanie sieć ośrodków o jednolitych, systemowych rozwiązaniach.
Wszelkie pytania dotyczące konkursu, należy kierować pod adres mailowy: [email protected]
Nabór wniosków trwa od 11 maja do 30 lipca 2020 r.
Szczegóły dotyczące konkursu na stronie ABM. Na webinar informacyjny, który odbędzie się 19 maja o godzinie 11.00 można zapisać się tutaj.
Czytaj również:
>>>Dzięki obostrzeniom Polska uniknęła 771 zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza