Popyt konsumencki stopniowo będzie się odradzał w II połowie roku. To dzięki dalszemu utrzymywaniu się dwucyfrowej, nominalnej dynamiki płac w najbliższych miesiącach. Do tego przyczyni się też spadająca inflacja konsumencka, która jest coraz bliższa osiągnięcia jednocyfrowego poziomu – prognozują analitycy ING Banku Śląskiego.
– Niski wzrost zatrudnienia to jednak w dużym stopniu efekt pogarszającej się podaży pracy. Wynika to zarówno ze starzenia się społeczeństwa, jak i potencjalnego odpływu uchodźców z Ukrainy. Dlatego spodziewamy się, że stopa bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na niskim poziomie, a płace utrzymają dwucyfrową dynamikę w najbliższych miesiącach. W połączeniu ze spadającą inflacją będzie to wspierać stopniowe odbicie wydatków konsumpcyjnych w kraju i w konsekwencji całego PKB po słabej I połowie 2023 roku – napisano w komentarzu banku do publikacji GUS o zatrudnieniu i płacach w lipcu tego roku.
Ekonomiści banku zwracają uwagę na słabszy poziom zatrudnienia w lipcu tego roku, szczególnie w branżach przetwórczych. To prawdopodobnie powiązane jest z ogólnie słabą kondycją tych branż w Europie (szczególnie w Niemczech).
– Od lutego (tegoroczny szczyt zatrudnienia w przetwórstwie) zredukowały one 9 tys. etatów, z ogółu 13 tys. spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w tym okresie – podano dalej.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w lipcu 2023 wzrosło o 10,4 proc. w skali roku. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,1 proc. względem poprzedniego roku. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2 proc. i wyniosło 7 485,12 zł. Tymczasem zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian i wyniosło 6 513,7 tys. etatów.
Konsensus rynkowy to 11,1 proc. wzrostu w skali roku w przypadku płac i 0,1 proc. wzrostu względem poprzedniego roku w przypadku zatrudnienia.
Czytaj także:
- Pracodawca godny zaufania, czyli jaki? Takich cech oczekują pracownicy
- Stażyści chcą pracować hybrydowo. Praca w pełni zdalna nie jest dla nich
- Znów pensje nie doganiają inflacji. Zaskakująco słabe dane o płacach [AKTUALIZACJA]
- Stabilność zatrudnienia, czyli praca marzeń. Tego dziś szukają pracownicy